Wyrok SN z dnia 11 stycznia 2008 r., sygn. I UK 191/07
W ocenie niezdolności do pracy w rozumieniu art. 12 ust. 3 ustawy z dnia 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (jednolity tekst: Dz.U. z 2004 r. Nr 39, poz. 353 ze zm.) nie uwzględnia się kwalifikacji nabytych wiele lat przed wystąpieniem ryzyka ubezpieczeniowego i dotyczących zawodu, do wykonywania którego ubezpieczony nie był nigdy zdolny z przyczyn zdrowotnych.
Przewodniczący SSN Teresa Flemming-Kulesza (sprawozdawca), Sędziowie SN: Józef Iwulski, Małgorzata Wrębiakowska-Marzec.
Sąd Najwyższy, po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym w dniu 11 stycznia 2008 r. sprawy z odwołania Stanisława C. przeciwko Zakładowi Ubezpieczeń Społecznych-Oddziałowi w B.-B. o rentę z tytułu niezdolności do pracy, na skutek skargi kasacyjnej ubezpieczonego od wyroku Sądu Apelacyjnego w Katowicach z dnia 19 grudnia 2006 r. [...]
o d d a l i ł skargę kasacyjną.
Uzasadnienie
Decyzją z dnia 28 kwietnia 2004 r. Zakład Ubezpieczeń Społecznych-Oddział w B.-B. wstrzymał wnioskodawcy Stanisławowi C. rentę z tytułu niezdolności do pracy z ogólnego stanu zdrowia począwszy od 1 kwietnia 2004 r. - powołując się w uzasadnieniu na orzeczenie lekarza - orzecznika z dnia 8 kwietnia 2004 r., który stwierdził, że jest on osobą zdolną do pracy.
We wniesionym odwołaniu Stanisław C. zażądał zmiany decyzji organu rentowego z dnia 28 kwietnia 2004 r. poprzez przyznanie mu prawa do renty z tytułu niezdolności do pracy od dnia 1 kwietnia 2004 r. W uzasadnieniu odwołania stwierdził, iż występujące w jego organizmie schorzenia uniemożliwiają mu wykonywanie pracy blacharza-dekarza, pracy na wysokości.
Zakład Ubezpieczeń Społecznych wniósł o oddalenie odwołania.
Sąd Okręgowy-Sąd Pracy i Ubezpieczeń Społecznych w Bielsku Białej wyrokiem z dnia 10 grudnia 2004 r. [...] oddalił odwołanie. Sąd Okręgowy ustalił, że Stanisław C., będący z zawodu stolarzem, blacharzem - dekarzem, portierem, nabył w oparciu o decyzję organu rentowego z dnia 22 sierpnia 1997 r. prawo do renty z tytułu III grupy inwalidzkiej od 13 lipca 1997 r. z powodu stłuczenia mózgu, zmian zwyrodnieniowych kręgosłupa z dyskopatią szyjną i lędźwiową i przewlekłego zespołu bólowego kręgosłupa. ZUS-Oddział w B.-B. wypłacał wnioskodawcy świadczenie rentowe nieprzerwanie do 28 lutego 2003 r. Orzeczeniem z dnia 30 października 2003 r. [...] Sąd Okręgowy-Sąd Pracy i Ubezpieczeń Społecznych w Bielsku-Białej zmienił decyzję organu rentowego z dnia 4 kwietnia 2003 r. i przyznał ubezpieczonemu rentę z tytułu częściowej niezdolności do pracy od 1 marca 2003 r. do 31 marca 2004 r. w oparciu o ustalenia wypływające z opinii biegłego neurologa Renaty M.-J. Dnia 29 marca 2004 r. wnioskodawca Stanislaw C. wystąpił do organu rentowego o przyznanie mu prawa do renty od dnia 1 kwietnia 2004 r., ZUS-Oddział w B.-B. skierował ubezpieczonego do lekarza-orzecznika, który w orzeczeniu z dnia 8 kwietnia 2004 r. przyjął, że choroba zwyrodnieniowa kręgosłupa z dyskopatią na wysokości C5/C6 i C6/C7 oraz na wysokości L4/L5 i L 5/S1, stan po urazie twarzoczaszki, przewlekła obturacyjna choroba płuc bez niewydolności wentylacyjnej i oddechowej, niezborność nadwzroczna obu oczu z niedowidzeniem oka prawego, zez zbieżny naprzemienny i oczopląs poziomy nie ograniczają możliwości zarobkowych ubezpieczonego; jest on osobą zdolną do pracy.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty