Wyrok SN z dnia 6 maja 2008 r., sygn. I UK 359/07
Przeciwwskazania zdrowotne (choroba zawodowa) do wykonywania pracy pod ziemią przez górnika nie przesądzają o jego niezdolności do pracy, gdy zgodnie z posiadanymi kwalifikacjami jest zdolny do innej pracy na powierzchni, nawet poza górnictwem.
Przewodniczący SSN Teresa Flemming-Kulesza, Sędziowie SN: Zbigniew Korzeniowski (sprawozdawca), Andrzej Wróbel.
Sąd Najwyższy, po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym w dniu 6 maja 2008 r. sprawy z odwołania Kazimierza K. przeciwko Zakładowi Ubezpieczeń Społecznych Oddziałowi w S. o rentę z tytułu niezdolności do pracy w związku z chorobą zawodową, na skutek skargi kasacyjnej ubezpieczonego od wyroku Sądu Apelacyjnego w Katowicach z dnia 8 maja 2007 r. [...]
u c h y l i ł zaskarżony wyrok i sprawę przekazał Sądowi Apelacyjnemu w Katowicach do ponownego rozpoznania oraz orzeczenia o kosztach postępowania kasacyjnego.
Uzasadnienie
Sąd Apelacyjny w Katowicach wyrokiem z 8 maja 2007 r. zmienił wyrok Sądu Okręgowego w Katowicach z 5 lutego 2007 r. i oddalił odwołanie wnioskodawcy Kazimierza K. od decyzji Zakładu Ubezpieczeń Społecznych-Oddziału w S. z 19 czerwca 2006 r., odmawiającej mu prawa do renty w związku z chorobą zawodową wobec stwierdzenia przez lekarza orzecznika i komisję lekarską zdolności do pracy.
Sąd Okręgowy ustalił, że wnioskodawca (ur. w 1952 r.) ukończył technikum górnicze, wydział elektryczny w specjalności elektrotechnika górnicza. W latach 1971-97 pracował jako górnik w warunkach hałasu ponadnormatywnego. W 1997 r. przeszedł na emeryturę górniczą. W 1998 r. stwierdzono u niego chorobę zawodową słuchu. W dniu 15 lutego 2006 r. ubezpieczony wystąpił o rentę z tytułu niezdolności do pracy w związku z chorobą zawodową. W dwóch odrębnych opiniach biegli laryngolog i otolaryngolog stwierdzili, że wnioskodawca jest trwale niezdolny do pracy w związku z chorobą zawodową. Opinie te Sąd Okręgowy uznał za miarodajne i stwierdził, że skoro wnioskodawca pracował zgodnie z wyuczonym zawodem, to ocena niezdolności do pracy winna być dokonywana z uwzględnieniem charakteru tej pracy, a nie w odniesieniu do możliwości wykonywania jakiejś innej pracy. Ta ocena zdecydowała o zmianie decyzji i przyznaniu renty stałej z tytułu częściowej niezdolności do pracy w związku z chorobą zawodową (art. 6 ust. 1 pkt 6 ustawy z 30 października 2002 r. o ubezpieczeniu społecznym z tytułu wypadków przy pracy i chorób zawodowych oraz art. 12 ust.3 ustawy z 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z FUS).
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty