Uchwała SN z dnia 8 stycznia 2008 r. sygn. II UZP 6/07
Sąd Najwyższy w składzie:
SSN Krystyna Bednarczyk (przewodniczący, sprawozdawca)
SSN Roman Kuczyński
SSN Jolanta Strusińska-Żukowska
Protokolant Ewa Wolna
w sprawie z wniosku Tadeusza J.
przeciwko Wojskowemu Biuru Emerytalnemu w B.
o wysokość emerytury i odsetki,
po rozpoznaniu na rozprawie w Izbie Pracy, Ubezpieczeń Społecznych i Spraw Publicznych w dniu 8 stycznia 2008 r.,
zagadnienia prawnego przekazanego przez Sąd Apelacyjny w G.
postanowieniem z dnia 9 listopada 2007 r., sygn. akt (...),
"czy podwyższenie emerytury o 15 % podstawy wymiaru emerytowi, którego inwalidztwo pozostaje w związku ze służbą wojskową - na podstawie art. 15 ust. 4 Ustawy z dnia 10 grudnia 1993 r. o zaopatrzeniu emerytalnym żołnierzy zawodowych i ich rodzin (Dz. Ust. nr 10 poz. 36 ze zmianami) może spowodować przekroczenie kwoty emerytury powyżej 75 % podstawy jej wymiaru wskazanej w artykule 18 ust. 1 powyższej ustawy?"
podjął uchwałę:
Emerytura wojskowa wraz z podwyższeniem z tytułu inwalidztwa pozostającego w związku ze służbą, przewidzianym w art. 15 ust. 4 ustawy z dnia 10 grudnia 1993 r. o zaopatrzeniu emerytalnym żołnierzy zawodowych oraz ich rodzin (jednolity tekst: Dz. U. z 2004 r. Nr 8, poz. 66 ze zm.) nie może przekroczyć 75 % podstawy jej wymiaru (art. 18 ust. 1 tej ustawy).
UZASADNIENIE
Przedstawione zagadnienie prawne wystąpiło w następującym stanie faktycznym. Wnioskodawca Tadeusz J. miał ustalone prawo do emerytury przed wejściem w życie ustawy z dnia 10 grudnia 1993 r. o zaopatrzeniu emerytalnym żołnierzy zawodowych oraz ich rodzin (jednolity tekst: Dz. U. z 2004 r. Nr 8, poz. 66 ze zm.) a wysokość emerytury wynosiła 100% podstawy wymiaru. Po wejściu w życie ustawy organ rentowy wyliczył emeryturę na nowo na zasadach określonych w tej ustawie. Po uwzględnieniu 40 lat wysługi emerytalnej wysokość emerytury wyniosła 105% podstawy wymiaru a ponadto przysługiwało zwiększenie o 15% podstawy wymiaru z tytułu inwalidztwa związanego ze służbą wojskową. Zgodnie z art. 18 ust. 1 kwota emerytury została ograniczona do kwoty stanowiącej 75% podstawy wymiaru. Tak obliczona emerytura była niższa od dotychczasowej, zatem zgodnie z art. 53 ust. 3 zachowano świadczenie w dotychczasowej wysokości do czasu, gdy jego wymiar przekroczy kwotę dotychczasowego świadczenia, co nastąpiło w maju 1994 r. W odwołaniu od decyzji Wojskowego Biura Emerytalnego w B. z dnia 13 grudnia 2005 r. wnioskodawca domagał się zwiększenia emerytury o 15% podstawy wymiaru z tytułu inwalidztwa związanego ze służbą wojskową oraz 5% wzrostu z tytułu ponad 35-letniej wysługi emerytalnej. Wyrokiem z dnia 31 lipca 2006 r. Sąd Okręgowy - Sąd Pracy i Ubezpieczeń Społecznych w B. oddalił odwołanie wobec braku podstaw do przyznania emerytury w wysokości przekraczającej 75% podstawy wymiaru.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty