02.04.2008 Obrót gospodarczy

Uchwała SN z dnia 2 kwietnia 2008 r., sygn. III CZP 12/08

Sąd Najwyższy w składzie:
SSN Marek Sychowicz (przewodniczący), SSN Marian Kocon (sprawozdawca), SSN Krzysztof Strzelczyk
Protokolant Bożena Kowalska

w sprawie z wniosku Gminy Miejskiej K.
przy uczestnictwie Jolanty W., Skarbu Państwa - Ministra Skarbu Państwa i Prezydenta Miasta K. oraz Mieczysława K.
o ustanowienie kuratora spadku,

po rozstrzygnięciu w Izbie Cywilnej na posiedzeniu jawnym
w dniu 2 kwietnia 2008 r.,
zagadnienia prawnego przedstawionego przez Sąd Okręgowy w K.
postanowieniem z dnia 18 grudnia 2007 r., sygn. akt II Cz 2171/07:

"Czy na postanowienie o zwolnieniu z funkcji kuratora spadku i powołanie w to miejsce innej osoby przysługuje kuratorowi apelacja?"

podjął uchwałę:

Na postanowienie sądu o zwolnieniu z funkcji kuratora spadku i powołaniu w to miejsce innej osoby kuratorowi przysługuje apelacja.

Uzasadnienie

Rozpoznając zażalenie kuratora spadku na postanowienie sądu pierwszej instancji odrzucające jego zażalenie na postanowienie zmieniające osobę kuratora Sąd Okręgowy powziął poważną wątpliwość odzwierciedloną w treści przytoczonego na wstępie zagadnienia prawnego, przedstawionego Sądowi Najwyższemu do rozstrzygnięcia.

Wątpliwość powstała dlatego, że ustawą z dnia 2 lipca 2004 r. o zmianie ustawy - Kodeks postępowania cywilnego oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. nr 172, poz. 1804., dalej: „ustawa nowelizująca”) uchylony został art. 932 k.p.c., który w związku z art. 667 § 2 k.p.c. przewidywał możliwość zaskarżenia takiego postanowienia zażaleniem. Na skutek uchylenia art. 932 k.p.c. żaden inny przepis takiej możliwości nie przewiduje. Sąd Okręgowy, dostrzegając zmianę stanu prawego wywołaną uchyleniem art. 932 k.p.c., powziął poważne wątpliwości co do jej skutków w zakresie możliwości podważenia postanowienia o zmianie osoby kuratora spadku. Przywołując orzecznictwo Sądu Najwyższego, Sąd Okręgowy zważył, że postanowienie o zmianie osoby kuratora spadku jest orzeczeniem co do istoty sprawy, a tym samym - po uchyleniu art. 932 k.p.c. - na to postanowienie przysługuje apelacja na podstawie art. 518 k.p.c. Apelacja ta, w ocenie Sądu Okręgowego, nie powinna jednak przysługiwać kuratorowi spadku. Na tę funkcję powołuje się bowiem osoby trzecie, nie mające praw do majątku spadkowego. Interes kuratora spadku w zaskarżeniu postanowienia z reguły przejawia się wyłącznie w woli dalszego, odpłatnego wykonywania obowiązków, a takiego interesu nie można uznać za usprawiedliwiający przyznanie kuratorowi spadku środka zaskarżenia w postaci apelacji. Ubocznie Sąd Okręgowy zaznaczył, że istnieją argumenty przemawiające w ogóle za niedopuszczalnością apelacji, bazujące na zamiarze możliwie jak najszybszego odsunięcia kuratora spadku wadliwie wykonującego swoje obowiązki od pełnionej funkcji. Według oceny Sądu Okręgowego, sprawa budzi jednak poważne wątpliwości, które wymagają rozstrzygnięcia przez Sąd Najwyższy na podstawie art. 390 § 1 k.p.c.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty