15.06.2007

Uchwała SN z dnia 15 czerwca 2007 r. sygn. I KZP 14/07

Wygraną rzeczową w rozumieniu art. 2 ust. 2a oraz ust. 2b ustawy z dnia 29 lipca 1992 r. o grach i zakładach wzajemnych (Dz. U. z 2004 r. Nr 4, poz. 27 ze zm.) mogą być również punkty, tzw. kredyty (punkty kredytowe), bonusy czy też inaczej nazwane premie, uzyskane w trakcie gry na automacie, pod warunkiem, że ich pozyskanie przez gracza wiąże się z uzyskaniem przezeń wymiernej korzyści materialnej, choćby korzyść ta była niższa od uiszczonej stawki za grę.

Przewodniczący: sędzia SN S. Zabłocki (sprawozdawca).

Sędziowie: SN P. Hofmański, SA (del. do SN) G.

Salamon. Prokurator Prokuratury Krajowej: A. Herzog.

Sąd Najwyższy w sprawie Leszka A., po rozpoznaniu, przekazanego na podstawie art. 441 § 1 k.p.k. przez Sąd Okręgowy w K., postanowieniem z dnia 22 lutego 2007 r., zagadnienia prawnego wymagającego zasadniczej wykładni ustawy:

„Czy wygraną rzeczową w rozumieniu art. 2 ust. 2a ustawy z dnia 29 lipca 1992 r. o grach losowych i zakładach wzajemnych (Dz. U. Nr 68, poz. 341 z późn. zm.) są uzyskane w trakcie gry na automacie, punkty, dające możliwość kontynuowania gry?”

uchwalił udzielić odpowiedzi jak wyżej.

UZASADNIENIE

Przedstawione Sądowi Najwyższemu zagadnienie prawne wyłoniło się na tle następującej sytuacji procesowej.

Wyrokiem Sądu Rejonowego w C. z dnia 13 czerwca 2006 r. Leszek A. został uznany za winnego tego, że:

1. w okresie od dnia 1 marca 2004 r. do dnia 21 kwietnia 2004 r. w C., wbrew przepisom ustawy o grach i zakładach wzajemnych, w barze „Bagget” w C., którego jest użytkownikiem na podstawie zawartej umowy podnajmu, urządzał grę na dwóch automatach o nazwach „Superball” „Real Magic”, które to pozwalały wygrane punkty kredytowe zużytkować na pokrycie kosztów następnych gier, to jest grę w rozumieniu art. 2 ust. 2a ustawy o grach i zakładach wzajemnych - to jest popełnienia przestępstwa określonego w art. 107 ust. 1 k.k.s.

2. w okresie od dnia 1 marca 2004 r. do dnia 20 kwietnia 2004 r. w C., wbrew przepisom ustawy o grach i zakładach wzajemnych, w barze „Pub” w C., którego jest użytkownikiem na podstawie zawartej umowy podnajmu, urządzał grę na dwóch automatach o nazwach „Superball” i „Errel Industried”, które to pozwalały wygrane punkty kredytowe zużytkować na pokrycie kosztów następnych gier, to jest grę w rozumieniu art. 2 ust. 2a ustawy o grach i zakładach wzajemnych - to jest popełnienia przestępstwa określonego w art. 107 ust. 1 k.k.s.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp