Postanowienie SN z dnia 5 grudnia 2007 r. sygn. II UZP 5/07
Sąd Najwyższy w składzie:
SSN Jerzy Kuźniar (przewodniczący)
SSN Jolanta Strusińska-Żukowska (sprawozdawca)
SSN Małgorzata Wrębiakowska-Marzec
Protokolant Edyta Jastrzębska
w sprawie z wniosku Kazimierza O.
przeciwko Zakładowi Ubezpieczeń Społecznych Oddziałowi w P.
o rentę z tytułu niezdolności do pracy w związku z represjami powojennymi,
po rozpoznaniu na rozprawie w Izbie Pracy, Ubezpieczeń Społecznych i Spraw Publicznych w dniu 5 grudnia 2007 r.,
zagadnienia prawnego przekazanego postanowieniem Sądu Apelacyjnego w P.
z dnia 28 września 2007 r., sygn. akt (...),
Czy świadczenia pieniężne o których mowa w art. 12 ust. 2 ustawy z dnia 24 stycznia 1991 r. o kombatantach oraz niektórych osobach będących ofiarami represji wojennych i okresu powojennego (tekst jednolity Dz. U. 2002/43/371), przysługują osobom, które decyzją Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych mają przyznane uprawnienia kombatanckie za czynny udział w zbrojnym wystąpieniu o wolność i suwerenność Polski w Poznaniu w czerwcu 1956 r. (art. 2 pkt. 6 powołanej ustawy), w sytuacji gdy inwalidztwo tych osób pozostaje w związku z pobytem w miejscach o których mowa w art. 3 i art. 4 ust. 1 powołanej ustawy a z tego tytułu nie mają przyznanych uprawnień kombatanckich?
odmawia podjęcia uchwały.
Uzasadnienie
Wyrokiem z dnia 16 lutego 2006 r. Sąd Okręgowy - Sąd Pracy i Ubezpieczeń Społecznych w P. oddalił odwołanie Kazimierza O. od decyzji Zakładu Ubezpieczeń Społecznych Oddziału w P. z dnia 30 grudnia 2004 r. odmawiającej prawa do renty z tytułu niezdolności do pracy w związku z represjami doznanymi w okresie Poznańskiego Czerwca 1956 r.
Sąd pierwszej instancji ustalił, że Urząd ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych decyzją z dnia 15 października 2003 r. przyznał Kazimierzowi O. uprawnienia kombatanckie z tytułu udziału w Poznańskim Czerwcu 1956 r. w okresie 1 miesiąca, na podstawie art. 2 pkt 6 ustawy z dnia 24 stycznia 1991 r. o kombatantach oraz niektórych osobach będących ofiarami represji wojennych i okresu powojennego (jednolity tekst: Dz. U. z 2002 r., Nr 42, poz. 371 ze zm.), powoływanej dalej jako „ustawa o kombatantach”. Zakład Ubezpieczeń Społecznych odmówił jednak ubezpieczonemu prawa do renty z tytułu niezdolności do pracy w związku z represjami okresu powojennego, podnosząc że wnioskodawca nie przebywał w miejscach wymienionych w art. 3 ustawy, a faktu kilkakrotnego aresztowania przez Milicję Obywatelską nie potwierdziła Policja ze względu na brak dokumentów z tego okresu.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty