Uchwała SN z dnia 27 marca 2007 r. sygn. II PZP 1/07
Sąd Najwyższy w składzie:
Prezes SN Walerian Sanetra (przewodniczący)
SSN Katarzyna Gonera (sprawozdawca)
SSN Jerzy Kuźniar
Protokolant Anna Gryżniewska
Przy udziale Prokuratora Prokuratury Krajowej Iwony Kaszczyszyn
w sprawie z powództwa Fabryki Papieru S.A. w P.
przeciwko Jerzemu G., Tadeuszowi T.
o zapłatę,
po rozpoznaniu na rozprawie w Izbie Pracy, Ubezpieczeń Społecznych i Spraw Publicznych w dniu 27 marca 2007 r.,
zagadnienia prawnego przekazanego postanowieniem Sądu Okręgowego w Jeleniej Górze
z dnia 11 grudnia 2006 r., sygn. akt VII Pz 54/06,
czy pracownik winien uiścić od swojej apelacji, wniesionej w sprawie toczącej się z powództwa pracodawcy opłatę podstawową w kwocie 30 zł, o której mowa w art. 35 ust. 1 zd. 1 ustawy z dnia 28.07.2005r. o kosztach sądowych w sprawach cywilnych (Dz. U. Nr 167, poz. 1398 ze zm.), czy też opłatę stosunkową, o której mowa w art. 13 wskazanej ustawy ?
podjął uchwałę:
W sprawie z zakresu prawa pracy toczącej się z powództwa pracodawcy, w której wartość przedmiotu sporu nie przewyższa 50.000 złotych, pozwany pracownik powinien uiścić od swojej apelacji opłatę podstawową w kwocie 30 złotych, o której mowa w art. 35 ust. 1 zdanie pierwsze ustawy z dnia 28 lipca 2005 r. o kosztach sądowych w sprawach cywilnych (Dz. U. Nr 167, poz. 1398 ze zm.).
Uzasadnienie
Przedstawione Sądowi Najwyższemu zagadnienie prawne ujawniło się w związku z rozpoznawaniem przez Sąd Okręgowy w Jeleniej Górze - Sąd Pracy i Ubezpieczeń Społecznych zażalenia na postanowienie Sądu Rejonowego w Jeleniej Górze - Sądu Pracy i Ubezpieczeń Społecznych, którym odrzucono zażalenie pozwanych pracowników - w sprawie z powództwa pracodawcy - na wcześniejsze postanowienie tego Sądu odrzucające wniesioną przez nich apelację. Sąd Rejonowy odrzucił apelację przyjmując, że pełnomocnik pozwanych pracowników - będący adwokatem - powinien uiścić od wniesionej w ich imieniu apelacji opłatę stosunkową, a nie opłatę podstawową, o jakiej mowa w art. 35 ust. 1 zdanie pierwsze ustawy z 28 lipca 2005 r. o kosztach sądowych w sprawach cywilnych. Przy rozpoznawaniu zażalenia na postanowienie w przedmiocie odrzucenia apelacji Sąd Okręgowy powziął wątpliwości, które przedstawił w przytoczonym w sentencji uchwały pytaniu. Sprowadzają się one do tego, czy pracownik powinien uiścić od swojej apelacji, wniesionej w sprawie toczącej się z powództwa pracodawcy, opłatę podstawową w kwocie 30 zł, o której mowa w art. 35 ust. 1 zdanie pierwsze ustawy o kosztach sądowych w sprawach cywilnych, czy też opłatę stosunkową, o jakiej stanowi art. 13 tej ustawy. Zasadnicze wątpliwości - zdaniem Sądu Okręgowego - wynikają z porównania treści art. 35 ust. 1 zdanie pierwsze z treścią art. 96 ust. 1 pkt 4 ustawy o kosztach.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty