10.08.2007 Obrót gospodarczy

Wyrok SN z dnia 10 sierpnia 2007 r., sygn. III UK 23/07

Związanie wykładnią prawa według art. 39820 k.p.c. nie jest bezwzględne, gdy inna wykładnia wynika z późniejszej uchwały Sądu Najwyższego, która ma moc zasady prawnej.

 

Przewodniczący SSN Kazimierz Jaśkowski, Sędziowie SN: Józef Iwulski, Zbigniew Korzeniowski (sprawozdawca).

Sąd Najwyższy, po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym w dniu 10 sierpnia 2007 r. sprawy z odwołania Sabiny D. od decyzji Zakładu Ubezpieczeń Społecznych­Oddziału w L. o prawo do renty rodzinnej, na skutek skargi kasacyjnej ubezpieczonej od wyroku Sądu Apelacyjnego w Lublinie z dnia 16 listopada 2006 r. [...]

I. oddalił skargę kasacyjną,

II. zasądził od Skarbu Państwa - Sądu Apelacyjnego w Lublinie na rzecz ad­wokata Piotra C. kwotę 120 zł podwyższoną o obowiązującą stawkę podatku od to­warów i usług.

Uzasadnienie

Sąd Okręgowy-Sąd Pracy i Ubezpieczeń Społecznych w Lublinie wyrokiem z 3 listopada 2004 r. oddalił odwołanie Sabiny D. od decyzji Zakładu Ubezpieczeń Społecznych-Oddziału w R.P. z 14 marca 2002 r., odmawiającej jej prawa do renty rodzinnej z braku wspólności małżeńskiej z mężem Romanem D., zmarłym 22 listo­pada 2001 r. Sąd ustalił, że małżonkowie od 1962 r. nie zamieszkiwali wspólnie i nie prowadzili wspólnego gospodarstwa domowego. Roman D. mieszkał w W. z konku­biną. Prócz dzieci z małżeństwa miał dwoje dzieci pozamałżeńskich. Sabina D. za­mieszkiwała w R.P. Małżonków nie łączyła żadna więź, mieli tylko okazjonalny kon­takt. Zmarły płacił alimenty na dzieci. Wnioskodawczyni nie interesowała się sytuacją życiową i osobistą męża, nie uczestniczyła w jego pogrzebie. Nie pozostawała w rzeczywistej wspólności małżeńskiej z mężem i stąd nie spełniała warunku z art. 70 ust. 3 ustawy z 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z FUS (dalej: ustawa emerytalna) do renty rodzinnej. 

Sąd Apelacyjny w Lublinie wyrokiem z 11 stycznia 2006 r. oddalił apelację wnioskodawczyni. Podzielił ustalenia i ocenę prawną Sadu pierwszej instancji, w szczególności o braku wspólności małżeńskiej. Brak więzi małżeńskich potwierdzało oddzielne zamieszkiwanie przez około 40 lat i trwanie męża w innym nieformalnym związku. Roman D. nawiązał kontakty z dorosłymi dziećmi, ale stosunki pomiędzy małżonkami nie uległy zmianie.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty