24.05.2007 Ubezpieczenia

Wyrok SN z dnia 24 maja 2007 r., sygn. II UK 216/06

Przepis art. 28 ust. 1 ustawy z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (jednolity tekst: Dz.U. z 2007 r. Nr 11, poz. 74 ze zm.) nie stanowi podstawy umorzenia należności z tytułu składek, jeżeli dłużnik ma realne możliwości uzyskiwania dochodów pozwalających na spłatę zadłużenia.

 

Przewodniczący SSN Roman Kuczyński, Sędziowie SN: Krystyna Bednarczyk (sprawozdawca), Romualda Spyt.

Sąd Najwyższy, po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym w dniu 24 maja 2007 r. sprawy z wniosku Pawła K. przeciwko Zakładowi Ubezpieczeń Społecznych­Oddziałowi w W. o umorzenie należności z tytułu nieopłaconych składek, na skutek skargi kasacyjnej wnioskodawcy od wyroku Sądu Apelacyjnego w Warszawie z dnia 17 marca 2006 r. [...]

oddalił skargę.

Uzasadnienie

Decyzją z dnia 19 stycznia 2004 r. Zakład Ubezpieczeń Społecznych-Oddział w W. odmówił umorzenia wnioskodawcy Pawłowi K. składek na ubezpieczenie spo­łeczne za okres od dnia 1 stycznia 1999 r. do 31 grudnia 2001 r. i ustalił zaległość z tytułu składek na ubezpieczenie społeczne, zdrowotne i na Fundusz Pracy wraz z odsetkami na dzień 31 listopada 2003 r. 

W odwołaniu od tej decyzji wnioskodawca wnosił o umorzenie należności oraz zakwestionował wysokość naliczonych odsetek.

Wyrokiem z dnia 15 lipca 2005 r. [...] Sąd Okręgowy-Sąd Pracy i Ubezpieczeń Społecznych w Warszawie oddalił odwołanie. Sąd ustalił, że wnioskodawca w okre­sie od 10 maja 1997 r. do 16 stycznia 2001 r. prowadził działalność gospodarczą w zakresie usług hydraulicznych. Jest on z zawodu hydraulikiem, ma uprawnienia do naprawy instalacji gazowych oraz lutowania, ma 39 lat, jest kawalerem i nie ma niko­go na utrzymaniu. Jak wynika z jego wyjaśnień od roku nie pracuje i pozostaje na utrzymaniu dziewczyny, z którą mieszka. Poprzednio pracował dorywczo i zarabiał około 1.200 zł miesięcznie. Oceniając sytuację wnioskodawcy Sąd nie znalazł pod­staw do umorzenia zaległych należności. Fakt, że wnioskodawca nie pracuje, nie świadczy o braku możliwości wyegzekwowania zaległych składek. Zawód hydraulika daje mu możliwość podjęcia pracy. Kwestionując ustalenie odsetek wnioskodawca przedstawił prywatną opinię prawną adiunkta Instytutu Nauk Ekonomicznych PAN. Sąd potraktował ją jako stanowisko procesowe strony. Sprawdzając szczegółowe wyliczenie odsetek dokonane według wzoru przedstawionego w Komunikacie Preze­sa Zakładu Ubezpieczeń Społecznych z dnia 22 stycznia 1998 r. w sprawie oblicza­nia odsetek za zwłokę należnych za okres od 1 stycznia 1998 r. w razie dokonywania wpłaty składek po obowiązującym terminie (Dz.Urz. ZUS Nr 1, poz. 2) Sąd nie dopa­trzył się nieprawidłowości. Stawki odsetek za zwłokę od zaległości podatkowych ogłaszane są w obwieszczeniach Ministra Finansów wydawanych na podstawie art. 56 § 3 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (jednolity tekst: Dz.U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.). Zgodnie z art. 56 § 1 tej ustawy stawka odse­tek za zwłokę wynosi 200% podstawowej stopy oprocentowania kredytu lombardo­wego, ustalonej zgodnie z przepisami o Narodowym Banku Polskim. Obowiązujące stawki zostały zastosowane przy obliczeniu odsetek.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty