Wyrok SN z dnia 22 czerwca 2007 r., sygn. II UK 229/06
Rezygnacja uprawnionego z egzekwowania przyznanych alimentów nie usuwa obowiązku rodziców i nie powoduje powstania w jego miejsce prawa do renty rodzinnej po dziadku (art. 69 ustawy z dnia 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych, jednolity tekst: Dz.U. z 2004 r. Nr 39, poz. 353 ze zm.).
Przewodniczący SSN Beata Gudowska (sprawozdawca), Sędziowie SN: Józef Iwulski, Jolanta Strusińska-Żukowska.
Sąd Najwyższy, po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym w dniu 22 czerwca 2007 r. sprawy z wniosku Piotra H. przeciwko Zakładowi Ubezpieczeń SpołecznychOddziałowi w G.W. o przyznanie renty rodzinnej, na skutek skargi kasacyjnej wnioskodawcy od wyroku Sądu Apelacyjnego w Szczecinie z dnia 4 lipca 2006 r. [...]
oddalił skargę.
Uzasadnienie
Wyrokiem z dnia 8 marca 2006 r. Sąd Okręgowy-Sąd Pracy i Ubezpieczeń Społecznych w Gorzowie Wielkopolskim oddalił odwołanie Piotra H. od decyzji Zakładu Ubezpieczeń Społecznych w G.W. z dnia 12 października 2005 r. w przedmiocie odmowy przyznania prawa do renty rodzinnej po zmarłym dziadku po stwierdzeniu, że żyjący rodzice mogli mu zapewnić utrzymanie. Ustalił, że zostali oni zobowiązani do płacenia na rzecz syna alimentów; ojciec na podstawie ugody sądowej z dnia 3 października 2002 r. po 500 zł miesięcznie, a matka na podstawie wyroku z dnia 6 maja 2004 r. po 300 zł miesięcznie, lecz żadne z nich tego obowiązku nie wykonuje, syn zaś nie dochodzi należnych mu świadczeń w postępowaniu egzekucyjnym. Obydwoje rodzice wyjechali za granicę w celach zarobkowych, więc - w ocenie Sądu - istnieje obiektywnej możliwość utrzymania wnioskodawcy przez rodziców.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty