Uchwała składu 7 sędziów SN z dnia 14 września 2007 r. sygn. III CZP 31/07
Sąd Najwyższy w składzie:
SSN Helena Ciepła (przewodniczący)
SSN Krzysztof Pietrzykowski
SSN Elżbieta Skowrońska-Bocian
SSN Katarzyna Tyczka-Rote
SSN Hubert Wrzeszcz
SSN Mirosława Wysocka
SSN Kazimierz Zawada (sprawozdawca)
Protokolant Iwona Budzik
w sprawie z powództwa Syndyka masy upadłości Banku Spółdzielczego we W.
przeciwko Bankowi Spółdzielczemu w Ż i Jurajskiemu Bankowi Spółdzielczemu w N.
o zapłatę,
po rozstrzygnięciu w Izbie Cywilnej na posiedzeniu jawnym
w dniu 14 września 2007 r.,
przy udziale prokuratora Prokuratury Krajowej Piotra Wiśniewskiego,
zagadnienia prawnego przedstawionego przez Sąd Najwyższy
postanowieniem z dnia 29 listopada 2006 r., sygn. akt V CSK 283/06,:
„Czy w razie zawarcia przez zarząd spółdzielni umowy bez wymaganej do jej ważności uchwały walnego zgromadzenia lub rady nadzorczej ma zastosowanie art. 103 § 1 i 2 k.c.?”
podjął uchwałę:
Do umowy zawartej przez zarząd spółdzielni bez wymaganej do jej ważności uchwały walnego zgromadzenia lub rady nadzorczej ma zastosowanie w drodze analogii art. 103 § 1 i 2 k.c.
Uzasadnienie
Przedstawione przez Sąd Najwyższy zagadnienie prawne: czy w razie zawarcia przez zarząd spółdzielni umowy bez wymaganej do jej ważności uchwały walnego zgromadzenia lub rady nadzorczej ma zastosowanie art. 103 § 1 i 2 k.c., wyłoniło się w następujących okolicznościach.
Syndyk masy upadłości Banku Spółdzielczego we W wniósł o zasądzenie tytułem udziałów członkowskich od Banku Spółdzielczego w Ż kwoty 87 000 zł z ustawowymi odsetkami od dnia 27 maja 2002 r., a od Jurajskiego Banku Spółdzielczego w N kwoty 90 000 zł z ustawowymi odsetkami od dnia 27 maja 2002 r. Jako podstawę prawną żądań wskazał art. 19 i 28 ustawy z dnia 16 września 1982 r. - Prawo spółdzielcze (jedn. tekst: Dz. U. z 2003 r. nr 188, poz. 1838 ze zm. - dalej: „pr. spółdz.”).
W związku z wymaganiem, aby fundusze własne banków spółdzielczych do dnia 31 grudnia 2000 r. osiągnęły wysokość równą 300 000 euro, osiem sąsiadujących ze sobą banków spółdzielczych, wśród nich strony procesu, przystąpiło do siebie nawzajem w celu spełnienia powyższego wymagania. Oświadczenia o przystąpieniu złożyły zarządy banków, zastrzegając, że banki nie będą sobie wzajemnie wypłacać dywidendy. W chwili złożenia oświadczeń zarządy banków nie dysponowały uchwałami zebrań przedstawicieli członków w sprawie przystąpienia, oświadczenia te zostały jednak zatwierdzone uchwałami zebrań przedstawicieli członków.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty