Wyrok SN z dnia 24 października 2007 r., sygn. IV CSK 210/07
Artykuł 885 in fine w związku z art. 902 k.p.c. nie uzasadnia w stosunku do wierzyciela egzekwującego bezskuteczności umowy przelewu wierzytelności o zapłatę czynszu zawartej przed zajęciem przelanej wierzytelności.
Sędzia SN Kazimierz Zawada (przewodniczący, sprawozdawca) Sędzia SN Antoni Górski Sędzia SN Iwona Koper
Sąd Najwyższy w sprawie z powództwa Banku Polska Kasa Opieki SA w W. przeciwko Karolowi M., Paulinie S. i Zakładowi Ubezpieczeń Społecznych w W., Oddziałowi w R. o zwolnienie od egzekucji, po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym w Izbie Cywilnej w dniu 24 października 2007 r. skargi kasacyjnej strony powodowej od wyroku Sądu Apelacyjnego w Lublinie z dnia 9 listopada 2006 r. uchylił zaskarżony wyrok i przekazał sprawę Sądowi Apelacyjnemu w Lublinie do ponownego rozpoznania i rozstrzygnięcia o kosztach postępowania kasacyjnego.
Uzasadnienie
Bank Polska Kasa Opieki S.A. w W. wytoczył przeciwko Gminie R., Karolowi M., Paulinie S. i Zakładowi Ubezpieczeń Społecznych powództwo o zwolnienie spod egzekucji „praw i wierzytelności” przysługujących mu w stosunku do spółki z ograniczoną odpowiedzialnością „W.” w R.
Sąd Okręgowy wyrokiem z dnia 24 maja 2006 r. oddalił powództwo w całości. Powód zaskarżył ten wyrok w części oddalającej powództwo w stosunku do pozwanych Pauliny S., Karola M. i Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, Sąd Apelacyjny apelację oddalił. Podstawę wyroku Sądu Apelacyjnego, wydanego w dniu 9 listopada 2006 r., stanowiły następujące ustalenia faktyczne. W dniu 9 stycznia 2004 r. spółka z ograniczoną odpowiedzialnością „N.” wynajęła spółce „W.” nieruchomość położoną w R.; czynsz określono na kwotę po 25 000 zł miesięcznie. Dnia 22 lutego 2004 r. spółka „N.” zawarła z powodem umowę przelewu wierzytelności o zapłatę czynszu wynikających z zawartej w dniu 9 stycznia 2004 r. umowy najmu ze spółką „W.”. Przelew wierzytelności nastąpił w celu zabezpieczenia roszczeń powoda wobec spółki „N.” o zwrot udzielonego jej kredytu. Pismem z dnia 25 lutego 2004 r. spółka „N.” (cedent) powiadomiła spółkę „W.” (dłużnika) o przelewie i poleciła jej płacić należności z umowy najmu powodowi (cesjonariuszowi). Wierzytelności o zapłatę czynszu, wynikające z umowy najmu zawartej przez spółkę „N.” ze spółką „W.”, zostały zajęte w toku postępowania egzekucyjnego powadzonego przeciwko spółce „N.” - w dniu 4 października 2005 r. na wniosek Pauliny S., w dniu 5 października 2005 r. na wniosek Karola M. i w dniu 2 listopada 2005 r. na wniosek Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Sąd Apelacyjny podzielił stanowisko Sądu Okręgowego o braku podstaw do zastosowania art. 841 k.p.c. przeciwko pozwanym Paulinie S., Karolowi M. i Zakładowi Ubezpieczeń Społecznych ze względu na nienaruszenie praw powoda przez zajęcie wierzytelności na rzecz pozwanych. Wyjaśnił, że w świetle art. 900 § 1 i 2 k.p.c. zajęcie jest dokonane z chwilą doręczenia wezwania dłużnikowi zajętej wierzytelności, a zajęcie sum płatnych periodycznie obejmuje także wypłaty przyszłe. W myśl art. 902 k.p.c., do skutków zajęcia wierzytelności innych niż wynagrodzenie za pracę stosuje się odpowiednio przepisy o egzekucji wynagrodzenia za pracę, tj. art. 885, 887 i 888 k.p.c., a do skutków niezastosowania się do wezwań komornika oraz obowiązków wynikających z zajęcia - art. 886 k.p.c. Zgodnie z art. 885 k.p.c., zajęcie ma ten skutek, że w stosunku do wierzyciela egzekwującego nieważne są rozporządzenia wynagrodzeniem przekraczającym część wolną od zajęcia dokonane po jego zajęciu, a także przed zajęciem, jeżeli wymagalność roszczenia powstaje po zajęciu. Nie ulega wątpliwości, że przedmiotem egzekucji prowadzonej przez pozwanych Paulinę S., Karola M. i Zakład Ubezpieczeń Społecznych są, objęte przelewem, roszczenia o świadczenia okresowe ze stosunku o charakterze ciągłym. Ze względu na art. 900 § 2, art. 902 i 885 k.p.c. nabycie przez powoda w drodze cesji wierzytelności, która została zajęta, było nieskuteczne co do należności istniejących, ale niewymagalnych w chwili zajęcia, i co do należności powstałych później.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty