24.02.2006

Postanowienie SN z dnia 24 lutego 2006 r. sygn. I KZP 50/05

Sąd Najwyższy − Izba Karna w Warszawie

na posiedzeniu w składzie:

Przewodniczący: Sędzia SN Stanisław Zabłocki (sprawozdawca)

Sędziowie SN: Piotr Hofmański

Waldemar Płóciennik

Protokolant: Ewa Sokołowska

przy udziale prokuratora Prokuratury Krajowej Aleksandra Herzoga

w sprawie z zawiadomienia T Spółki z o.o. z siedzibą w W. o popełnieniu przestępstwa,

po rozpoznaniu przedstawionego na podstawie art. 441 § 1 k.p.k. przez Sąd Rejonowy w D., postanowieniem z dnia 12 października 2005 r., sygn. akt II Kp 53/05, zagadnienia prawnego wymagającego zasadniczej wykładni ustawy:

Czy przed wejściem w życie przepisów ustawy z dnia 30.06.2005 r. o zmianie ustawy - Prawo o adwokaturze i niektórych innych ustaw (Dz. U. Nr 163, poz. 1361) radca prawny będący pełnomocnikiem spółki z ograniczoną odpowiedzialnością, pokrzywdzonej na skutek kradzieży, był osobą uprawnioną do wniesienia zażalenia na postanowienie o umorzeniu dochodzenia i wpisaniu sprawy do rejestru przestępstw z powodu niewykrycia sprawcy (art. 88 § 3 kpk w zw. z art. 429 § 1 kpk i art. 465 § 1 kpk)?

postanowił: na podstawie art. 441 § 2 k.p.k. przekazać rozstrzygnięcie zagadnienia prawnego powiększonemu składowi Sądu Najwyższego.

UZASADNIENIE

Przekazywane składowi powiększonemu zagadnienie prawne powstało na tle następującej sytuacji procesowej.

Po wszczęciu przez Policję dochodzenia w sprawie kradzieży na szkodę spółki prawa handlowego, postępowanie to umorzono i wpisano sprawę do rejestru przestępstw z powodu niewykrycia sprawcy. Postanowienie to zatwierdził prokurator. Na postanowienie wniesione zostało zażalenie pokrzywdzonej spółki, reprezentowanej przez radców prawnych, przy czym zażalenie to podpisał jeden z tych radców. W środku odwoławczym zarzucono błędną kwalifikację czynu będącego przedmiotem dochodzenia, albowiem zdaniem skarżącego doszło nie do kradzieży zwykłej, ale do kradzieży z włamaniem. Już w tym miejscu zasygnalizować wypada, że w związku z postanowieniami umowy ubezpieczenia kwalifikacja prawna czynu przestępnego, który stanowił przedmiot dochodzenia, mogła mieć znaczenie z punktu widzenia stosunków między pokrzywdzoną tym czynem spółką a ubezpieczycielem i mogła wpływać na uzyskanie ochrony ubezpieczeniowej.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp