08.08.2006 Obrót gospodarczy

Postanowienie SN z dnia 8 sierpnia 2006 r. sygn. I PZP 2/06

Sąd Najwyższy w składzie:

SSN Teresa Flemming-Kulesza (przewodniczący)

SSN Krystyna Bednarczyk

SSN Józef Iwulski (sprawozdawca)

Protokolant Anna Gryżniewska

w sprawie z powództwa Józefa M.

przeciwko Kompanii Węglowej SA Zakładowi Zagospodarowania Mienia w B.

o zapłatę,

po rozpoznaniu na rozprawie w Izbie Pracy, Ubezpieczeń Społecznych i Spraw Publicznych w dniu 8 sierpnia 2006 r.,

zagadnienia prawnego przekazanego postanowieniem Sądu Okręgowego -Sądu Pracy i Ubezpieczeń Społecznych w K.

z dnia 30 marca 2006 r., sygn. akt VI Pa 26/06,

Czy zachodzi powaga rzeczy osądzonej w sytuacji, gdy przy obowiązującym do dnia 5 lutego 2005 r. brzmieniu art. 4771 paragraf 1 kpc zapadł prawomocny wyrok zasądzający na rzecz pracownika wyrównanie świadczeń ze stosunku pracy w kwotach żądanych przez powoda, a następnie ponownie występuje on z pozwem o wyrównanie tych samych świadczeń twierdząc, że suma kwot dotychczas mu wypłaconych i zasądzonych jest nadal niższa od należnej zgodnie z przepisami prawa pracy?

odmawia podjęcia uchwały.

Uzasadnienie

Sąd Okręgowy-Sąd Pracy i Ubezpieczeń Społecznych w K. postanowieniem z dnia 30 marca 2006 r., VI Pa 26/06, wydanym w sprawie z powództwa Józefa M. przeciwko Kompanii Węglowej S.A. Zakładowi Zagospodarowania Mienia w B. o zapłatę, przedstawił Sądowi Najwyższemu rozpatrywane zagadnienie prawne, które wyłoniło się w następujących okolicznościach sprawy:

Wyrokiem z dnia 30 listopada 2005 r., IV P 689/05, Sąd Rejonowy-Sąd Pracy w C. zasądził na rzecz powoda od strony pozwanej wyrównanie nagród z okazji Dnia Górnika i dodatkowych nagród rocznych, przysługujących za okres urlopu górniczego w latach 2000-2002, a w pozostałej części oddalił powództwo. Wyrok ten został wydany, mimo że strona pozwana domagała się odrzucenia pozwu na podstawie art. 199 § 1 pkt 2 k.p.c., powołując się na prawomocny wyrok Sądu Rejonowego-Sądu Pracy w C. z dnia 14 listopada 2003 r., IV P 821/03, którym w uwzględnieniu w całości powództwa, zasądzono na rzecz powoda od strony pozwanej wyrównanie spornych nagród. W rozpoznawanej sprawie powód oparł powództwo na twierdzeniu, że suma kwot zasądzonych prawomocnym wyrokiem z dnia 14 listopada 2003 r. (IV P 821/03) zaspokoiła jego roszczenie tylko w części. Sąd Rejonowy ustalił, że powód korzystał z urlopu górniczego w ramach stosunku pracy łączącego go z pracodawcą, którego obejmowały przepisy zakładowego układu zbiorowego pracy zarejestrowanego w Okręgowej Inspekcji Pracy w Katowicach w dniu 14 lutego 1995 r. Układ ten stanowił, że nagroda pieniężna z okazji Dnia Górnika przysługuje pracownikom w wysokości miesięcznego wynagrodzenia, ustalanego według wskazanego w układzie sposobu wyliczania, oraz że dodatkową nagrodę roczną, zwaną 14-tą pensją, wypłaca się w wysokości ustalanej na podstawie średniego miesięcznego wynagrodzenie pracownika z trzech ostatnich miesięcy roku, za który jest ona wypłacana. Postanowienie przewidujące, że świadczenia przysługujące w czasie urlopu górniczego wypłacane są w wysokości świadczenia socjalnego, wprowadzono do układu zbiorowego już po nawiązaniu stosunku pracy z powodem, ale pracodawca nie wypowiedział mu warunków płacy do dnia przejścia na urlop górniczy. W latach objętych roszczeniami pozwu powód otrzymywał nagrody w wysokości świadczenia socjalnego stanowiącego równowartość 75% ekwiwalentu pieniężnego za urlop wypoczynkowy. Sąd pierwszej instancji ustalił również, że w poprzedniej sprawie powód wystąpił z żądaniem zasądzenia wyrównania nagród z okazji Dnia Górnika i dodatkowej nagrody rocznej oraz ekwiwalentu barbórkowego za lata 2000-2002. Uwzględniając wówczas powództwo w całości Sąd Rejonowy w uzasadnieniu wyroku stwierdził, że zasądzone kwoty pieniężne stanowią "różnicę pomiędzy otrzymanymi kwotami z tytułu nagrody z okazji Dnia Górnika i dodatkowej nagrody rocznej w wysokości świadczenia socjalnego a należnymi w wysokości wynikającej z postanowień Karty Górnika oraz zakładowych przepisów płacowych, tj. miesięcznego wynagrodzenia obliczonego w sposób wskazany w tych przepisach".

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty