Wyrok SN z dnia 3 października 2006 r., sygn. III UK 87/06
Sędzia uzyskujący uposażenie w stanie spoczynku nie ma prawa do wypłaty emerytury z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych.
Przewodniczący SSN Kazimierz Jaśkowski, Sędziowie SN: Jerzy Kwaśniewski (sprawozdawca), Herbert Szurgacz.
Sąd Najwyższy, po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym w dniu 3 października 2006 r. sprawy z odwołania Romana C. od decyzji Zakładu Ubezpieczeń Społecznych-Oddziału w L. o wypłatę świadczenia, na skutek skargi kasacyjnej ubezpieczonego od wyroku Sądu Apelacyjnego w Lublinie z dnia 9 lutego 2006 r. [...]
oddalił skargę kasacyjną.
Uzasadnienie
Wyrokiem z dnia 9 lutego 2006 r. Sąd Apelacyjny-Sąd Pracy i Ubezpieczeń Społecznych w Lublinie - na podstawie art. 385 k.p.c. - oddalił apelację wnioskodawcy od wyroku z dnia 8 lipca 2005 r. Sądu Okręgowego-Sądu Pracy i Ubezpieczeń Społecznych w Lublinie oddalającego odwołanie wnioskodawcy od decyzji ZUS Oddziału w L. z dnia 26 marca 2004 r. przyznającej wnioskodawcy Romanowi C. prawo do emerytury od dnia 1 marca 2003 r. i zawieszającej jednocześnie wypłatę świadczenia z uwagi na pobieranie przez wnioskodawcę uposażenia sędziego w stanie spoczynku.
Sąd drugiej instancji podzielił i przyjął za własne ustalenia faktyczne i rozważania prawne dokonane przez Sąd pierwszej instancji, które przedstawiają się następująco. Skarżący był zatrudniony w sądownictwie od 16 listopada 1957 r. do 17 grudnia 2003 r. (do 17 grudnia 2003 r. był sędzią czynnym zawodowo). W dniu 1 marca 2003 r. uzyskał on prawo do emerytury zgodnie z wyrokiem Sądu Apelacyjnego w Lublinie z dnia 9 marca 2004 r. [...]. Skarżący 16 grudnia 1998 r. ukończył 65 lat i wówczas spełnił wszystkie warunki wymagane do nabycia prawa do emerytury w przepisach ustawy z dnia 14 grudnia 1982 r. o zaopatrzeniu emerytalnym pracowników i ich rodzin (Dz.U. nr 40, poz. 267 ze zm.). Wnioskodawca osiągnął wymagany wiek emerytalny i miał odpowiedni okres składkowy. Ponadto - według oceny Sądu - obowiązujące w dacie spełnienia przez wnioskodawcę warunków koniecznych do nabycia prawa do emerytury, przepisy ustawy z dnia 20 czerwca 1985 r. - Prawo o ustroju sądów powszechnych (jednolity tekst: Dz.U. z 1994 r. Nr 7, poz. 25 ze zm.) umożliwiały nabycie prawa do emerytury sędziemu czynnemu zawodowo. Przepis art. 711 § 6 powołanej ustawy stanowił bowiem, że przejście sędziego w stan spoczynku powoduje utratę prawa do emerytury lub renty z ubezpieczenia społecznego. Przepis ten nie dotyczył zatem sędziów czynnych zawodowo, a wnioskodawca do 17 grudnia 2003 r. był sędzią czynnym zawodowo.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty