Postanowienie SN z dnia 23 marca 2006 r. sygn. IV CSK 35/05
Orzeczenie zakazu prowadzenia działalności gospodarczej na podstawie art. 374 ust. 1 ustawy z dnia 28 lutego 2003 r. - Prawo upadłościowe i naprawcze (Dz.U. Nr 60, poz. 535 ze zm.) jest niezależne od tego, czy został złożony wniosek o ogłoszenie upadłości.
Sędzia SN Henryk Pietrzkowski (przewodniczący)
Sędzia SN Antoni Górski
Sędzia SA Krzysztof Strzelczyk (sprawozdawca)
Sąd Najwyższy w sprawie z wniosku Zakładu Ubezpieczeń Społecznych Oddziału w B. przy uczestnictwie Józefa M. o orzeczenie zakazu prowadzenia działalności gospodarczej, po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym w Izbie Cywilnej w dniu 23 marca 2006 r. skargi kasacyjnej wnioskodawcy od postanowienia Sądu Okręgowego w Białymstoku z dnia 21 marca 2005 r.
oddalił skargę kasacyjną
Uzasadnienie
Zakład Ubezpieczeń Społecznych, Oddział w B. wniósł dnia 30 listopada 2004 r. o orzeczenie na podstawie art. 374 ustawy z dnia 28 lutego 2003 r. - Prawo upadłościowe i naprawcze (Dz.U. Nr 60, poz. 535 ze zm. - dalej: „Pr.u.n.”) zakazu prowadzenia działalności gospodarczej przez dłużnika Józefa M. W uzasadnieniu wniosku wskazano, że w okresie od listopada 2002 r. do sierpnia 2004 r. po stronie dłużnika powstało zadłużenie z tytułu nieopłaconych składek na ubezpieczenie społeczne. Egzekucja administracyjna należności za okres listopad - grudzień 2000 r. oraz styczeń - kwiecień 2003 r. okazała się częściowo nieskuteczna. W wyniku zawiadomienia przez wierzyciela Prokuratury Rejonowej w S. o narastających zadłużeniach Józef M. zastał uznany winnym popełnienia zarzucanego mu czynu, opisanego w art. 218 § 1 k.k. Pomimo wyroku skazującego, dłużnik nie podjął działań zmierzających do uregulowaniu zaległych składek.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty