19.05.2006 Obrót gospodarczy

Uchwała SN z dnia 19 maja 2006 r. sygn. III CZP 26/06

Sędzia SN Antoni Górski (przewodniczący)

Sędzia SN Zbigniew Kwaśniewski

Sędzia SN Krzysztof Pietrzykowski (sprawozdawca)

Sąd Najwyższy w sprawie z wniosku Marka R. przy uczestnictwie Gminy K. i Skarbu Państwa - Starosty Powiatowego w G. zastępowanego przez Prokuratorię Generalną Skarbu Państwa o wpis w księdze wieczystej, po rozstrzygnięciu w Izbie Cywilnej na posiedzeniu jawnym w dniu 19 maja 2006 r. zagadnienia prawnego przedstawionego przez Sąd Okręgowy w Gliwicach postanowieniem z dnia 19 stycznia 2006 r.:

„Czy w następstwie zrzeczenia się przez osobę fizyczną prawa wieczystego użytkowania gruntu będącego własnością Skarbu Państwa prawo wieczystego użytkowania wygasa, czy też właściwa gmina na podstawie art. 179 § 2 k.c. w związku z art. 237 k.c. staje się wieczystym użytkownikiem tej nieruchomości?”

podjął uchwałę:

Zrzeczenie się przez osobę fizyczną prawa użytkowania wieczystego powoduje wygaśnięcie tego prawa.

Uzasadnienie

Marek R., użytkownik wieczysty działek nr 1363/(...) i 1735/(...), położonych w K., aktem notarialnym z dnia 15 marca 2005 r. zrzekł się użytkowania wieczystego gruntu i własności budynków stanowiących odrębne nieruchomości oraz złożył wniosek o dokonanie w księdze wieczystej nr (...), prowadzonej przez Sąd Rejonowy w Gliwicach, wpisu użytkowania wieczystego i własności budynków na rzecz Gminy K. W dniu 17 maja 2005 r. referendarz sądowy Sądu Rejonowego w Gliwicach dokonał wpisu zgodnego z wnioskiem. Wpis ten został zaskarżony przez Gminę K., a Sąd Rejonowy w Gliwicach postanowieniem z dnia 17 sierpnia 2005 r. uchylił wpis i wniosek oddalił. W apelacji Skarb Państwa - Starosta G. wniósł o zmianę zaskarżonego postanowienia i utrzymanie wpisu w mocy.

Przy rozpoznaniu apelacji nasunęły się Sądowi Okręgowemu wątpliwości sformułowane w przedstawionym zagadnieniu prawnym. Sąd Okręgowy podkreślił, że przepisy kodeksu cywilnego nie zawierają przepisu umożliwiającego użytkownikowi wieczystemu zrzeczenia się przysługującego mu prawa. Jedynie z przepisów szczególnych wynika możliwość zrzeczenia się tego prawa przez państwowe i samorządowe osoby prawne (art. 16 ustawy z dnia 21 sierpnia 1997 r. o gospodarce nieruchomościami, jedn. tekst: Dz.U. z 2004 r. Nr 261, poz. 2603 ze zm. - dalej: „u.g.n.”). W piśmiennictwie zdecydowanie przeważa pogląd o dopuszczalności zrzeczenia się wieczystego użytkowania także przez innych użytkowników wieczystych. Pogląd taki został również przyjęty w orzecznictwie Sądu Najwyższego (zob. postanowienie z dnia 24 sierpnia 2005 r., II CK 34/05, OSNC 2006, nr 7-8, poz. 125, oraz uchwała z dnia 8 września 1992 r., III CZP 89/92, OSNC 1993, nr 4, poz. 53). W orzecznictwie i piśmiennictwie istnieje rozbieżność poglądów, która sprowadza się przede wszystkim do tego, czy do zrzeczenia się użytkowania wieczystego należy zastosować art. 179 k.c., dotyczący zrzeczenia się własności nieruchomości, czy też art. 246 k.c., dotyczący zrzeczenia się praw rzeczowych ograniczonych.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty