24.02.2006 Obrót gospodarczy

Wyrok SN z dnia 24 lutego 2006 r. sygn. II CSK 135/05

Władanie gospodarstwem rolnym w granicach prawa podmiotowego, którego treść określały przepisy dekretu z dnia 6 września 1946 r. o ustroju rolnym i osadnictwie na obszarze Ziem Odzyskanych i byłego Wolnego Miasta Gdańska (Dz.U. Nr 49, poz. 279 ze zm.), jest mieniem w rozumieniu art. 10 ust. 1 ustawy z dnia 23 lutego 1991 r. o uznaniu za nieważne orzeczeń wydanych wobec osób represjonowanych za działalność na rzecz niepodległego bytu Państwa Polskiego (Dz.U. Nr 43, poz. 149 ze zm.).

Sędzia SN Maria Grzelka (przewodniczący)

Sędzia SN Józef Frąckowiak (sprawozdawca)

Sędzia SA Krzysztof Strzelczyk

Sąd Najwyższy w sprawie z powództwa Tadeusza C. przeciwko Skarbowi Państwa - Ministrowi Skarbu Państwa o zapłatę, po rozpoznaniu na rozprawie w Izbie Cywilnej w dniu 24 lutego 2006 r. skargi kasacyjnej powoda od wyroku Sądu Apelacyjnego w Szczecinie z dnia 24 maja 2005 r. uchylił zaskarżony wyrok w pkt I i w tym zakresie przekazał sprawę Sądowi Apelacyjnemu w Szczecinie do ponownego rozpoznania i orzeczenia o kosztach postępowania kasacyjnego oraz

oddalił skargę kasacyjną w pozostałej części.

Uzasadnienie

Zaskarżonym przez powoda Tadeusza Cegielskiego wyrokiem z dnia 24 maja 2005 r. Sąd Apelacyjny w Szczecinie, uwzględniając apelację pozwanego Skarbu Państwa, zmienił wyrok Sądu Okręgowego w Szczecinie z dnia 21 grudnia 2004 r. w ten sposób, że obniżył kwotę zasądzoną od pozwanego na rzecz powoda z 248 773,71 zł do kwoty 144 275,71 zł z odsetkami ustawowymi od dnia 21 grudnia 2004 r. do dnia zapłaty, a w pozostałej części powództwo oddalił. Jednocześnie Sąd odrzucił apelację powoda, ustalając, że w 1945 r. ojciec powoda Józef C. wraz z rodziną przyjechał do B. i objął w posiadanie i użytkowanie gospodarstwo rolne wraz z zabudowaniami przy ul. L. nr 45. Wówczas też wystawiono dokument o przydzieleniu mu gospodarstwa. Następnie gospodarstwo podzielono na 3 części po 15 ha, przydzielając je ojcu powoda, jego bratu i szwagrowi. Ojciec powoda wyposażył otrzymane gospodarstwo w urządzenia domowe i sprzęty rolnicze przywiezione z prowadzonego przez niego przed wojną gospodarstwa rolnego w województwie p. Gospodarstwo prowadzone było w sposób prawidłowy, przynosiło znaczne dochody i należało do najbogatszych we wsi i okolicy.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty