Wyrok SN z dnia 21 września 2006 r. sygn. I CSK 116/06
1. Jeżeli okoliczności wręczenia dokumentu, który nie ma wszystkich cech weksla, nakazują uznać umieszczony na jego odwrocie podpis za złożony w zamiarze udzielenia poręczenia wekslowego, to dla statusu składającego podpis jako poręczyciela nie ma znaczenia, czy wzmianka obok tego podpisu mówiąca o poręczeniu została napisana przez składającego podpis, czy też przez inną osobę, jak też to, czy została napisana przed, czy po wręczeniu dokumentu.
2. Sfałszowanie podpisu osoby, za którą poręczenie zostało udzielone, nie stanowi wady formalnej w rozumieniu art. 32 ust. 2 ustawy z dnia 28 kwietnia 1936 r. - Prawo wekslowe (Dz.U. Nr 37, poz. 282).
Sędzia SN Henryk Pietrzkowski (przewodniczący)
Sędzia SN Iwona Koper
Sędzia SN Kazimierz Zawada (sprawozdawca)
Sąd Najwyższy w sprawie z powództwa "D.C.B.P." S.A. w W. przeciwko Iwonie M. o zapłatę, po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym w Izbie Cywilnej w dniu 21 września 2006 r. skargi kasacyjnej powoda i pozwanej od wyroku Sądu Apelacyjnego w Warszawie z dnia 28 października 2005 r.
oddalił obie skargi kasacyjne i zniósł wzajemnie między stronami koszty postępowania kasacyjnego.
Uzasadnienie
„D.C.S.d.B.P.”, S.A. w W. pozwał małżonków Mieczysława i Iwonę M. o zapłatę solidarnie kwoty 600 000 zł z ustawowymi odsetkami od dnia 30 kwietnia 2003 r. tytułem wykonania zobowiązań wekslowych.
Sąd Apelacyjny wyrokiem z dnia 28 października 2005 r. zmienił wyrok Sądu Okręgowego z dnia 31 stycznia 2005 r. oddalający powództwo w ten sposób, że zasądził od pozwanej Iwony M. na rzecz strony powodowej kwotę 300 000 zł z ustawowymi odsetkami od dnia 30 kwietnia 2003 r. Podstawę wyroku Sądu Apelacyjnego stanowiły następujące ustalenia i oceny.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty