21.12.2006

Uchwała SN z dnia 21 grudnia 2006 r. sygn. III CZP 121/06

Sąd Najwyższy w składzie:

SSN Zbigniew Strus (przewodniczący)

SSN Mirosław Bączyk (sprawozdawca)

SSN Antoni Górski

Protokolant Iwona Budzik

w sprawie z powództwa Agencji Nieruchomości Rolnych, Oddziału Terenowego w L

przeciwko Zygmuntowi S o usunięcie niezgodności między stanem prawnym ujawnionym w księdze wieczystej a rzeczywistym stanem prawnym,

po rozstrzygnięciu w Izbie Cywilnej na posiedzeniu jawnym

w dniu 21 grudnia 2006 r.,

zagadnienia prawnego przedstawionego

przez Sąd Okręgowy w Lublinie

postanowieniem z dnia 20 czerwca 2006 r.,

"Czy umowa sprzedaży nieruchomości rolnej dokonana z pominięciem prawa pierwszeństwa dzierżawcy wynikającego z art. 29 ust. 1 pkt 3 ustawy z dnia 19 października 1991 r. o gospodarce nieruchomościami rolnymi Skarbu Państwa (Dz.U. 04.208.2128 z późn. zm.) jest nieważna w myśl art. 58 § 1 k.c. ?"

podjął uchwałę:

Naruszenie pierwszeństwa przewidzianego w art. 29 ust. 1 pkt 3 ustawy z dnia 19 października 1991 r. o gospodarce nieruchomościami rolnymi Skarbu Państwa (tj. Dz.U. z 2004 r., Nr 208, poz. 2128 ze zm.) przy zawieraniu umowy sprzedaży nieruchomości rolnej nie powoduje jej nieważności.

Uzasadnienie

Przedstawione przez Sąd Okręgowy zagadnienie prawne pojawiło się na tle następującego stanu faktycznego.

Powodowa Agencja Nieruchomości Rolnych (ANR) w pozwie skierowanym przeciwko Zygmuntowi S wnosiła o uzgodnienie treści księgi wieczystej z rzeczywistym stanem prawnym poprzez odłączenie z działu I księgi wieczystej nieruchomości, stanowiącej działkę bliżej oznaczoną w tym dziale i założenie dla niej nowej księgi wieczystej oraz wpisanie w nowo utworzonej księdze w jej dziale II jako właściciela Skarbu Państwa-ANR w We. Działkę tę sprzedała pozwanemu w 2005 r. ANR (działająca na rzecz Skarbu Państwa) i na podstawie umowy sprzedaży została założona nowa księga wieczysta, w której ujawniono pozwanego jako właściciela. Sprzedana nieruchomość rolna była jednak przedmiotem dzierżawy, w której wydzierżawiającym była Agencja (nosząca inną nazwę w chwili zawarcia umowy dzierżawy), a dzierżawcą - Janusz M. W 2003 r. z tym dzierżawcą zawarło kolejną umowę dzierżawy do dnia 1 września 2007 r. Janusz M zwrócił się do Agencji (pismem z dnia 13 sierpnia 2005 r.), że pragnie skorzystać z przysługującego mu prawa pierwszeństwa w zakupie działki, przysługującego mu jako dzierżawcy na mocy art. 29 ust. 1 ustawy z dnia 19 października 1991 r. o gospodarowaniu nieruchomościami rolnymi Skarbu Państwa (Dz. U z 2004 r., nr 208, poz. 2128 ze zm. cyt. dalej jako "ustawa z dnia 19 października 1991 r."). Zdaniem strony powodowej, w świetle tego przepisu nieważna była umowa sprzedaży w części odnoszącej się do działki objętej wspomnianą dzierżawą i z tego względu żądanie powoda w postaci odłączenia części nieruchomości z księgi wieczystej oraz założenie nowej księgi oraz wpisanie w niej jako właściciela Skarb Państwa - ANR było uzasadnione.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty