20.01.2005

Uchwała SN z dnia 20 stycznia 2005 r. sygn. I KZP 29/04

Na postanowienie sądu okręgowego w przedmiocie europejskiego nakazu aresztowania, wydane na podstawie art. 607a k.p.k., zażalenie nie przysługuje.

Przewodniczący: sędzia SN M. Sokołowski.

Sędziowie SN: E. Strużyna (sprawozdawca), J. Żywolewska-Ławniczak.

Prokurator Prokuratury Krajowej: A. Herzog.

Sąd Najwyższy w sprawie Krzysztofa A., po rozpoznaniu przedstawionego na podstawie art. 441 § 1 k.p.k. przez Sąd Apelacyjny w L, postanowieniem z dnia 13 października 2004 r., zagadnienia prawnego wymagającego zasadniczej wykładni ustawy:

„Czy na postanowienie sądu okręgowego w przedmiocie wydania europejskiego nakazu aresztowania przysługuje zażalenie?"

uchwalił udzielić odpowiedzi jak wyżej.

UZASADNIENIE

Zagadnienie prawne przedstawione Sądowi Najwyższemu do rozstrzygnięcia sformułowane zostało przez Sąd Apelacyjny w L. w związku z przekazaniem temu Sądowi do rozpoznania zażalenia wniesionego przez Prokuratora Okręgowego w R. na postanowienie Sądu Okręgowego w R. Z dnia 22 września 2004 r, w przedmiocie oddalenia wniosku o wydanie europejskiego nakazu aresztowania.

Wątpliwości Sądu Apelacyjnego, wyrażone w pytaniu, wynikają z faktu, że przepisy rozdziału 65a, dodanego do Kodeksu postępowania karnego ustawą z dnia 4 marca 2004 r. o zmianie ustawy - Kodeks karny, ustawy - Kodeks postępowania karnego oraz ustawy - Kodeks wykroczeń (Dz. U. Nr 69, poz. 626), wprawdzie nie zawierają normy dopuszczającej możliwość wniesienia zażalenia na postanowienie o wydaniu europejskiego nakazu aresztowania (ENA) lub o odmowie jego wydania, ale charakter i skutki procesowe tej decyzji skłaniają do rozważenia, czy dopuszczalność zażalenia nie wynika z normy art. 459 § 2 k.p.k. w zw. z art. 252 § 1 k.p.k. Na wstępie zawartych w uzasadnieniu postanowienia, wydanego w trybie określonym w art. 441 § 1 k.p.k., rozważań Sąd Apelacyjny zakłada, że skoro w przepisach procesowych wyraźnie przewidziano możliwość wniesienia zażalenia na postanowienie w przedmiocie prawnej dopuszczalności ekstradycji, instytucji uregulowanej w rozdziale 65 Kodeksu postępowania karnego, a także na postanowienie polskiego sądu w przedmiocie przekazania osoby ściganej innemu państwu członkowskiemu Unii Europejskiej, wydane w trybie uregulowanym w rozdziale 65b, natomiast nie przewidziano możliwości zaskarżenia postanowienia dotyczącego europejskiego nakazu aresztowania, instytucji wprowadzonej do tego Kodeksu w rozdziale 65a, to teza o racjonalności ustawodawcy wyklucza traktowanie tego braku jako luki w prawie, co oznacza, że jest to zamierzona regulacja.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp