16.11.2005

Postanowienie SN z dnia 16 listopada 2005 r. sygn. III SW 120/05

Sąd Najwyższy ustala wyłącznie znamiona przedmiotowe przestępstwa przeciwko wyborom, którego zarzut stanowi podstawę protestu wyborczego.

Przewodniczący SSN Teresa Flemming-Kulesza (sprawozdawca)

Sędziowie SN: Zbigniew Hajn, Andrzej Wasilewski

Sąd Najwyższy, po rozpoznaniu na posiedzeniu w dniu 16 listopada 2005 r. sprawy z protestu wyborczego Barbary P. [...] przeciwko ważności wyborów do Sejmu RP i do Senatu RP, przy udziale: 1) Przewodniczącego Państwowej Komisji Wyborczej, 2) Prokuratora Generalnego, 3) Przewodniczących Okręgowych Komisji Wyborczych w Bielsku - Białej, Bydgoszczy i Częstochowie

postanowił:

wyrazić opinię, że zarzuty protestu są niezasadne.

Uzasadnienie

Pismem nadanym w dniu 14 października 2005 r. w polskiej placówce pocztowej operatora publicznego wyborcy Barbara P. [...], działający przez adwokata Jerzego R., wnieśli protest wyborczy. We wniesionym proteście podnosili zarzut popełnienia przestępstwa z art. 248 pkt 2 k.k., przez podstępne działanie dla nieprawidłowego sporządzenia list kandydujących zgłoszonych przez Komitet Wyborczy - Ogólnopolska Koalicja Obywatelska, wobec odmowy przyjęcia zgłoszenia dokonywanego przez osobę umocowaną odmowy wydania zaświadczenia o zarejestrowaniu list okręgowych w co najmniej połowie okręgów wyborczych i odmowy rejestracji zgłoszonych list w okręgach, popełnienie przestępstwa z art. 271 k.k. w związku z art. 248 pkt 3 k.k., przez podjęcie przez członków Okręgowej Komisji Wyborczej w Bielsku Białej uchwały w przedmiocie zmiany terminu podjęcia uchwały o rejestracji listy kandydatów ze wskazaniem nieprawidłowej daty rejestracji, zaś podjęcie takowej uchwały było niedopuszczalne z mocy ustawy Ordynacja wyborcza, popełnienie przestępstwa z art. 248 pkt 3 i 2 k.k. oraz art. 271 k.k. przez członków Okręgowej Komisji Wyborczej w Częstochowie wobec dokonania zmian w uchwale o odmowie rejestracji przez wykreślenie spośród członków komisji jednej z osób bez wskazania, kto i kiedy dokonał tego wykreślenia, podpisania uchwały przez jednego z członków już po wydaniu odpisu uchwały osobie zgłaszającej, nieuwzględnienie 421 wyborców popierających zgłoszenie z powodu „innej wady - podpisy”, czy też „nieczytelne pismo” oraz popełnienie przestępstwa z art. 248 pkt 2 k.k. przez członków Okręgowej Komisji Wyborczej w Bydgoszczy, którzy swymi działaniami doprowadzili do rejestracji zgłoszenia listy okręgowej złożonej przez Komitet Wyborczy - Ogólnopolska Koalicja Obywatelska po dniu 16 sierpnia 2005 r., mimo złożonego zgłoszenia w dniu 12 sierpnia 2005 r., w wyniku których mimo faktycznego zarejestrowania list kandydatów zgłoszonych przez Komitet Wyborczy - Ogólnopolska Koalicja Obywatelska w ilości przewyższającej połowę okręgów wyborczych, odmówiono wydania przez Państwową Komisję Wyborczą stosownego zaświadczenia uprawniającego do dokonywania zgłoszeń i rejestracji list kandydatów bez konieczności wykazania poparcia co najmniej 5.000 wyborców z danego okręgu wyborczego, a co w konsekwencji pozbawiło biernego prawa wyborczego osób kandydujących i prawa czynnego wyborców mających wolę głosowania na kandydatów zgłoszonych przez Komitet Wyborczy Ogólnopolska Koalicja Obywatelska w okręgach, w których listy te nie zostały zarejestrowane, „zaś w pozostałych z uwagi na ograniczone możliwości prowadzenia kampanii wyborczej - na ograniczoną wiedzę o kandydatach tejże koalicji i tym samym na sam fakt aktu głosowania”.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty