29.06.2005

Wyrok SN z dnia 29 czerwca 2005 r. sygn. II PK 344/04

Porozumienie (pakiet socjalny), zawarte między związkami zawodowymi działającymi w spółce akcyjnej a inwestorem-przyszłym nabywcą większości akcji tej spółki, nie jest porozumieniem zbiorowym, zawierającym przepisy prawa pracy w rozumieniu art. 9 k.p.

Przewodniczący SSN Katarzyna Gonera (sprawozdawca)

Sędziowie SN: Krystyna Bednarczyk, Jerzy Kwaśniewski

Sąd Najwyższy, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 29 czerwca 2005 r. sprawy z powództwa Jana B., Wojciecha D., Andrzeja K., Bogdana K., Jerzego K. i Jerzego L. przeciwko Cukrowni O. SA z siedzibą w O. o zapłatę, na skutek kasacji strony pozwanej od wyroku Sądu Apelacyjnego w Poznaniu z dnia 1 lipca 2004 r. [...]

uchylił zaskarżony wyrok i przekazał sprawę Sądowi Apelacyjnemu w Poznaniu do ponownego rozpoznania i rozstrzygnięcia o kosztach postępowania kasacyjnego.

Uzasadnienie

Sąd Okręgowy-Sąd Pracy i Ubezpieczeń Społecznych w Poznaniu wyrokiem z 28 października 2003 r. [...] uwzględnił częściowo roszczenie powodów: Jana B., Wojciecha D., Andrzeja K., Bogdana K., Jerzego K., Jerzego L. i zasądził na ich rzecz od pozwanej Cukrowni O. SA w O. wynikające z Pakietu Socjalnego odszkodowania z tytułu wcześniejszego rozwiązania umów o pracę.

Sąd Okręgowy ustalił, że powodowie byli pracownikami Cukrowni O. SA. Pakiet Socjalny sporządzony przez zespół negocjacyjny, składający się z przedstawicieli wszystkich organizacji związkowych, działających w Cukrowni S. SA oraz Cukrowni O. SA, został przyjęty i zaakceptowany przez inwestora zagranicznego N. AG. Treść tego Pakietu przewidywała między innymi gwarancje trwałości istniejących stosunków pracy pomiędzy Spółkami a pracownikami przez okres 42 miesięcy od dnia jego wejścia w życie. Gdyby którakolwiek ze Spółek rozwiązała stosunek pracy z pracownikiem przed upływem 42-miesięcznego terminu gwarancyjnego, inwestor - N. AG - gwarantował wypłatę odszkodowania w kwocie odpowiadającej iloczynowi miesięcznego zarobku pracownika i liczby miesięcy pozostałych do upływu zagwarantowanego czasu zatrudnienia, powiększonego o wartość nagród jubileuszowych, do których pracownik nabyłby uprawnienie do chwili upływu gwarantowanego okresu zatrudnienia. Pakiet wymieniał również okoliczności wyłączające prawo do odprawy. Do okoliczności wyłączających prawo do odprawy należało - między innymi - zapewnienie przez Spółkę pracownikowi możliwości podjęcia pracy u innego pracodawcy na zbliżonym stanowisku i za nie niższym wynagrodzeniem. W terminie 30 dni od dnia wejścia w życie Pakietu Socjalnego miały zostać podwyższone wynagrodzenia pracowników o 300 zł brutto miesięcznie, ponadto zagwarantowano wypłatę premii prywatyzacyjnej w wysokości jednego średniego wynagrodzenia.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty