07.07.2005 Obrót gospodarczy

Wyrok SN z dnia 7 lipca 2005 r. sygn. II PK 355/04

Współuprawniony z patentu korzystający z wynalazku we własnym zakresie jest obowiązany do przeniesienia na pozostałych współuprawnionych, stosownie do ich udziałów, odpowiedniej części połowy korzyści uzyskanych w wyniku produkcyjnego i handlowego korzystania z wynalazku, po potrąceniu poniesionych nakładów (art. 45 ust 2 ustawy z dnia 19 października 1972 r. o wynalazczości, jednolity tekst: Dz.U. z 1993 r. Nr 26, poz. 117 ze zm.).

Przewodniczący SSN Beata Gudowska

Sędziowie SN: Józef Iwulski (sprawozdawca), Herbert Szurgacz

Sąd Najwyższy, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 7 lipca 2005 r. sprawy z powództwa Instytutu Automatyki Systemów Energetycznych w W. przeciwko Elektrowni T. SA w B. o zapłatę, na skutek kasacji strony powodowej i strony pozwanej od wyroku Sądu Apelacyjnego we Wrocławiu z dnia 27 lipca 2004 r. [...]

uchylił zaskarżony wyrok i przekazał sprawę Sądowi Apelacyjnemu we Wrocławiu do ponownego rozpoznania i orzeczenia o kosztach postępowania kasacyjnego.

Uzasadnienie

Strona powodowa Instytut Automatyki Systemów Energetycznych w W. ostatecznie domagała się zasądzenia od strony pozwanej Elektrowni „T.” SA w B. kwoty 14.132.534,00 zł jako udziału w korzyści osiągniętej przez stronę pozwaną ze stosowania we własnym zakresie czterech określonych w pozwie wynalazków. Strona powodowa wywodziła roszczenie z art. 45 ust. 2 ustawy z dnia 19 października 1972 r. o wynalazczości (jednolity tekst: Dz.U. z 1993 r. Nr 26, poz. 117 ze zm.). Strona pozwana, wnosząc o oddalenie powództwa, zarzuciła, że korzyści, o których mowa w art. 45 ust. 1 ustawy o wynalazczości, mogą być w całości konsumowane przez tego ze współuprawnionych, który stosuje wynalazek we własnym zakresie. Przepis art.45 ust. 2 tej ustawy nie stanowi natomiast o korzyściach uzyskiwanych przez współ-uprawnionego we własnym zakresie, lecz o korzyściach uzyskiwanych przez współ-uprawnionego przy stosowaniu wynalazku przez osoby trzecie. Ponadto strona pozwana kwestionowała wysokość roszczenia oraz podniosła zarzut przedawnienia roszczeń obejmujących korzyści uzyskane ze stosowania wynalazków przed dniem 15 marca 2001 r.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty