Wyrok SN z dnia 25 stycznia 2005 r. sygn. I UK 152/04
Z art. 316 § 1 k.p.c. nie wynika obowiązek przeprowadzenia dowodów w celu ustalenia niezdolności do pracy, która miała powstać po wydaniu zaskarżonej odwołaniem decyzji odmawiającej prawa do renty z tytułu niezdolności do pracy.
Przewodniczący Prezes SN Walerian Sanetra
Sędziowie: SN Józef Iwulski, SA Małgorzata Wrębiakowska-Marzec (sprawozdawca)
Sąd Najwyższy, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 25 stycznia 2005 r. sprawy z odwołania Krzysztofa R. przeciwko Zakładowi Ubezpieczeń Społecznych-Oddziałowi w Z,W. o rentę z tytułu niezdolności do pracy w związku z wypadkiem przy pracy, na skutek kasacji ubezpieczonego od wyroku Sądu Apelacyjnego w Łodzi z dnia 18 marca 2004 r. [...]
oddalił kasację.
Uzasadnienie
Decyzją z dnia 13 grudnia 2002 r. Zakład Ubezpieczeń Społecznych-Oddział w Z.W. po rozpatrzeniu wniosku z dnia 8 listopada 2002 r. odmówił Krzysztofowi R. prawa do renty z tytułu niezdolności do pracy.
Wyrokiem z dnia 8 kwietnia 2003 r. Sąd Okręgowy w Łodzi oddalił odwołanie wnioskodawcy od wskazanej decyzji po dokonaniu następujących ustaleń. Wnioskodawca, legitymujący się wykształceniem średnim z zakresu leśnictwa oraz posiadający ukończony kurs średniego dozoru technicznego w zakresie prowadzenia instruktażu bhp, pracował jako składnicowy, dyspozytor i kierownik brygady, a ostatnio jako strażnik leśny w Lasach Państwowych Nadleśnictwa P. Obowiązki wykonywał w biurze Nadleśnictwa oraz na zewnątrz budynku w różnych warunkach atmosferycznych, przy czym praca była lekka, z przewagą wysiłku umysłowego, wymagająca wyjazdu w teren i chodzenia. W dniu 9 listopada 2000 r. wnioskodawca uległ wypadkowi przy pracy, doznając urazu obu nóg, leczonego operacyjnie. W okresie od 9 listopada 2000 r. do 7 maja 2001 r. wnioskodawca pobierał zasiłek chorobowy, a następnie w okresie do 2 maja 2002 r. świadczenie rehabilitacyjne. Biegły sądowy lekarz specjalista z zakresu ortopedii i rehabilitacji rozpoznał u wnioskodawcy przebyte wygojone złamanie otwarte kości podudzia lewego leczone operacyjnie, przebyte wygojone złamanie piszczeli lewej leczone operacyjnie, które to schorzenia nie naruszają sprawności organizmu w stopniu powodującym niezdolność do pracy. Z opinii biegłego wynika, iż złamania zespolono gwoździami typu M-V, wygoiły się one w prawidłowym ustawieniu odłamów z pełną ruchomością w stawach kolanowych, zaś w badaniu ortopedycznym wnioskodawca wykazuje chód prawidłowy, bez patologii w ruchomości stawów kończyn górnych i dolnych, odruchy są ściągniste prawidłowo i symetrycznie wyrównane. Ponadto wnioskodawca posiadał na dzień 5 maja 2003 r. skierowanie na usunięcie metalu z zespolonej gwoźdźmi kończyny.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty