13.07.2005 Ubezpieczenia

Wyrok SN z dnia 13 lipca 2005 r. sygn. I UK 314/04

Przepisy ustawy z dnia 12 czerwca 1975 r. o świadczeniach z tytułu wypadków przy pracy i chorób zawodowych (jednolity tekst: Dz.U. z 1983 r. Nr 30, poz. 144 ze zm.) nie miały zastosowania do funkcjonariuszy państwowej straży pożarnej. Mniej korzystne niż w systemie pracowniczym, wprowadzenie dla funkcjonariuszy państwowej straży pożarnej progu 20% uszczerbku, poniżej którego jednorazowe odszkodowanie z tytułu trwałego uszczerbku na zdrowiu nie przysługuje, z równoczesnym korzystniejszym ukształtowaniem wysokości tego odszkodowania, nie oznacza dyskryminacji lub nierównego traktowania tych funkcjonariuszy.

Przewodniczący SSN Herbert Szurgacz (sprawozdawca)

Sędziowie SN: Roman Kuczyński, Jerzy Kwaśniewski

Sąd Najwyższy, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 13 lipca 2005 r. sprawy z odwołania Mariana Z. przeciwko komendantowi Wojewódzkiej Państwowej Straży Pożarnej w O. o jednorazowe odszkodowanie z tytułu uszczerbku na zdrowiu w związku z wypadkiem w służbie, na skutek kasacji następców prawnych Mariana Z. od wyroku Sądu Apelacyjnego w Białymstoku z dnia 16 czerwca 2004 r. [...]

oddalił kasację.

Uzasadnienie

Wyrokiem z dnia 26 stycznia 2004 r. Sąd Okręgowy-Sąd Pracy i Ubezpieczeń Społecznych w Olsztynie w wyniku ponownego rozpoznania sprawy oddalił odwołanie wnioskodawcy Mariana Z. od decyzji komendanta Wojewódzkiej Państwowej Straży Pożarnej w O. z dnia 5 marca 1998 r. odmawiającej ubezpieczonemu prawa do jednorazowego odszkodowania z tytułu schorzeń pozostających w związku ze służbą w pożarnictwie. Sąd Okręgowy prowadził uzupełniające postępowanie dowodowe w celu ustalenia rozmiaru uszczerbku na zdrowiu wnioskodawcy i dopuścił dowód z opinii biegłych lekarzy z Akademii Medycznej w B. Biegli stwierdzili w opinii, iż rozpoznany orzeczeniem Okręgowej Komisji Lekarskiej MSW w W. w dniu 29 listopada 1997 r. wyprysk na skórze obu dłoni wnioskodawcy jest wymieniony pod liczbą porządkową 12 w załączniku nr 1 zarządzenia MSW z dnia 9 października 1995 r. Natomiast rozpoznane orzeczeniem tej samej komisji zesztywniające zapalenie stawów kręgosłupa nie jest ujęte w załączniku nr 1 zarządzenia MSW z dnia 9 października 1995 r. Zdaniem biegłych uszczerbek na zdrowiu spowodowany przewlekłym wypryskiem na skórze obu dłoni jest trwały i wynosi 10%. Sąd Okręgowy podzielił opinię biegłych w całej rozciągłości z uwagi na jej przejrzystość, specjalistyczne uzasadnienie oraz sformułowanie wniosków po wnikliwej analizie całej dokumentacji medycznej znajdującej się w aktach i ustalił, że trwały uszczerbek na zdrowiu wskutek choroby skóry powstałej w związku ze służbą wynosi 10%.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty