Postanowienie SN z dnia 7 września 2005 r. sygn. II UZP 9/05

Sąd Najwyższy w składzie:

SSN Krystyna Bednarczyk (przewodniczący)

SSN Zbigniew Myszka (sprawozdawca)

SSN Kazimierz Jaśkowski

Protokolant Edyta Jastrzębska

z udziałem Prokuratora Prokuratury Krajowej Iwony Kaszczyszyn

w sprawie z wniosku Dariusza D.

przeciwko Zakładowi Ubezpieczeń Społecznych Oddziałowi w K.

o umorzenie należności z funduszu alimentacyjnego,

po rozpoznaniu na rozprawie w Izbie Pracy, Ubezpieczeń Społecznych i Spraw Publicznych w dniu 7 września 2005 r.,

zagadnienia prawnego przedstawionego postanowieniem Sądu Okręgowego - Sądu Pracy i Ubezpieczeń Społecznych w K. z dnia 11 maja 2005 r.,

"czy od decyzji wydanej przez likwidatora funduszu alimentacyjnego, na podstawie art. 68 ustawy z dnia 28.11.2003 r. o świadczeniach rodzinnych ( Dz. U. nr 228 poz. 2255 ze zm. ) w wersji obowiązującej na dzień 11 maja 2005r., przysługuje odwołanie do sądu powszechnego ?"

odmawia udzielenia odpowiedzi.

Uzasadnienie

Przedstawione do rozstrzygnięcia Sądowi Najwyższemu zagadnienie prawne powstało w następującym stanie faktycznym sprawy. Zakład Ubezpieczeń Społecznych w K. decyzją z dnia 2 sierpnia 2004 r. odmówił Dariuszowi D. umorzenia zaległości z tytułu zadłużenia w funduszu alimentacyjnym. W odwołaniu od tej decyzji Dariusz D. wniósł o jej zmianę i umorzenia jego zaległości, podkreślając, że odbywanie przez niego kary pozbawienia wolności nie pozwala na spłatę długu wobec funduszu. Sąd Rejonowy w K. wyrokiem z dnia 18 marca 2004 r. oddalił odwołanie. W trakcie rozpoznania apelacji Dariusza D. Sąd Okręgowy uznał, że w sprawie zachodzą poważne wątpliwości prawne co do dopuszczalności drogi sądowej w sprawie możliwości rozstrzygania o odwołaniu od decyzji dotyczących wierzytelności likwidowanego funduszu alimentacyjnego wydanych przez jego likwidatora na podstawie art. 68 ustawy z dnia 28 listopada 2003 r. o świadczeniach rodzinnych (Dz. U. Nr 228, poz. 2255 ze zm.). Ustawa ta nieco inaczej traktuje zagadnienia stosunków prawnych mających swoje źródło w zaszłościach powstałych „na kanwie ustawy z dnia 18 lipca 1974 r. o funduszu alimentacyjnym”. Podstawowym problemem była kwestia dopuszczalności drogi sądowej, ponieważ art. 18 pkt 3 ustawy o funduszu alimentacyjnym stanowił, że od decyzji Zakładu Ubezpieczeń Społecznych przysługują środki odwoławcze przewidziane dla odwołań w prawach o świadczenia z ubezpieczenia społecznego, natomiast ustawa o świadczeniach rodzinnych nie zawiera takiego zapisu.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty