28.06.2005 Obrót gospodarczy

Uchwała SN z dnia 28 czerwca 2005 r. sygn. III SPZP 1/05

Przewodniczący SSN Andrzej Wróbel

Sędziowie SN: Barbara Wagner, Andrzej Wasilewski (sprawozdawca)

Sąd Najwyższy, z udziałem prokuratora Prokuratury Krajowej Iwony Kaszczy-szyn, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 28 czerwca 2005 r. sprawy ze skargi Jadwigi B. z udziałem Józefa D. o podział majątku dorobkowego, na skutek zagadnienia prawnego przekazanego przez Sąd Apelacyjny we Wrocławiu postanowieniem z dnia 22 lutego 2005 r. [...]

„Czy dopuszczalne jest wznowienie zakończonego prawomocnym postanowieniem postępowania ze skargi na naruszenie prawa strony do rozpoznania sprawy w postępowaniu sadowym bez nieuzasadnionej zwłoki ?”

podjął uchwałę:

Niedopuszczalna jest skarga o wznowienie od postanowienia kończącego postępowanie w sprawie ze skargi na naruszenie prawa strony do rozpoznania sprawy w postępowaniu sądowym bez nieuzasadnionej zwłoki.

Uzasadnienie

Sąd Apelacyjny we Wrocławiu, w wyniku rozpoznania skargi Janiny B. na naruszenie jej prawa do rozpoznania sprawy o podział majątku dorobkowego w postępowaniu przed Sądem Okręgowym we Wrocławiu [...] bez nieuzasadnionej zwłoki, postanowieniem z dnia 9 grudnia 2004 r. [...] stwierdził przewlekłość w postępowaniu odwoławczym prowadzonym w sprawie [...] przed Sądem Okręgowym we Wrocławiu oraz zasądził na rzecz skarżącej od Skarbu Państwa - Prezesowi Sądu Okręgowego we Wrocławiu kwotę 5.000 zł tytułem zaspokojenia jej roszczenia ze skargi na przewlekłość postępowania, oddalając to roszczenie w dalej idącej części.

Uczestnik postępowania - Prezes Sądu Okręgowego we Wrocławiu na podstawie art. 399 k.p.c. wniósł skargę o wznowienie postępowania w sprawie ze skargi na przewlekłość postępowania zakończonej powyższym postanowieniem Sądu Apelacyjnego we Wrocławiu z dnia 9 grudnia 2004 r., zarzucając „naruszenie art. 10 ust. 1 i 3 ustawy z dnia 17 czerwca 2004 r. o skardze na naruszenie prawa strony do rozpoznania sprawy w postępowaniu sądowym bez nieuzasadnionej zwłoki (Dz.U. Nr 179, poz. 1843) poprzez niedoręczenie Skarbowi Państwa - Prezesowi Sądu Okręgowego we Wrocławiu odpisu skargi Jadwigi B., na skutek czego uczestnik postępowania był pozbawiony możności działania, co skutkuje nieważnością postępowania (art. 401 pkt 2 k.p.c.).” W tej sytuacji, wnosząc o zmianę powyższego postanowienia Sądu Apelacyjnego we Wrocławiu przez oddalenie skargi, uczestnik postępowania w uzasadnieniu skargi o wznowienie postępowania wskazał w szczególności na to, że: (a) przed rozpoznaniem przedmiotowej skargi na przewlekłość postępowania Sąd Apelacyjny we Wrocławiu nie doręczył odpisu skargi Skarbowi Państwa - Prezesowi Sądu Okręgowego we Wrocławiu, a tym samym naruszył w sposób rażący art. 10 ust. 1 i ust. 3 ustawy o skardze na naruszenie prawa strony do rozpoznania sprawy w postępowaniu sądowym bez nieuzasadnionej zwłoki; (b) postanowienie w przedmiocie skargi na naruszenie prawa strony do rozpoznania sprawy bez nieuzasadnionej zwłoki ma charakter prejudycjalny, bowiem zgodnie z art. 15 ust. 1 - 3 ustawy o skardze na naruszenie prawa strony do rozpoznania sprawy w postępowaniu sądowym bez nieuzasadnionej zwłoki strona, której skargę uwzględniono, może w odrębnym postępowaniu dochodzić od Skarbu Państwa albo solidarnie od Skarbu Państwa i komornika naprawienia szkody wynikłej ze stwierdzenia przewlekłości postępowania, przy czym art. 15 ust. 2 tej ustawy wprost stanowi, że „postanowienie uwzględniające skargę wiąże sąd w postępowaniu cywilnym o odszkodowanie lub zadośćuczynienie, co do stwierdzenia przewlekłości postępowania”; dlatego nie można twierdzić, że postępowanie w przedmiocie skargi na przewlekłość postępowania ma jedynie charakter incydentalny; (c) przeciwnie, należy mieć na uwadze to, że „postępowanie w przedmiocie skargi prowadzone jest przeciwko innemu podmiotowi, niż strony postępowania, w którym nastąpiła przewlekłość postępowania. Dlatego ustawa w jej artykule 10 wymaga, aby sąd rozpoznający skargę zawiadomił o toczącym się postępowaniu Skarb Państwa - prezesa tego sądu, którego działanie lub bezczynność spowodowało przewlekłość postępowania. Jest to zatem odrębne po stepowanie, w którym biorą udział skarżący oraz Skarb Państwa, a sąd właściwy do rozpoznania skargi orzeka merytorycznie o uwzględnieniu lub oddaleniu skargi.”

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty