Wyrok SN z dnia 25 stycznia 2005 r., sygn. II PK 178/04
Brak ewidencji czasu pracy wynikający z zaniechania jej prowadzenia przez pracodawcę powoduje zmianę wynikającego z art. 6 k.c. rozkładu ciężaru dowodu.
Teza od Redakcji
Sąd Najwyższy w składzie :
SSN Beata Gudowska (przewodniczący, sprawozdawca)
SSN Roman Kuczyński
SSN Andrzej Wróbel
w sprawie z powództwa H. M. przeciwko Przedsiębiorstwu Produkcji Wód Mineralnych "K." Spółce z ograniczoną odpowiedzialnością w Ł. o zapłatę, po rozpoznaniu na rozprawie w Izbie Pracy, Ubezpieczeń Społecznych i Spraw Publicznych w dniu 25 stycznia 2005 r., kasacji powódki od wyroku Sądu Okręgowego - Sądu Pracy i Ubezpieczeń Społecznych w T. z dnia 18 marca 2004 r., sygn. akt IV Pa .../04,
uchyla zaskarżony wyrok i przekazuje sprawę Sądowi Okręgowemu w T. do ponownego rozpoznania i orzeczenia o kosztach postępowania kasacyjnego.
Uzasadnienie
H. M. domagała się - początkowo od syndyka masy upadłości, a po umorzeniu postępowania upadłościowego, od PPWM "K.", spółki z o.o. w Ł. -zapłaty kwoty 57.659,02 zł z odsetkami, tytułem wynagrodzenia za pracę wykonaną w okresie od dnia 12 października 1999 r. do dnia 30 grudnia 2001 r. W dniu 4 listopada 2002 r. sprecyzowała żądanie jako wyrównanie wynagrodzenia za pracę wykonaną w 2001 r. w łącznej kwocie 26.163,98 zł z odsetkami. Podniosła, że zgodnie z umową o pracę z dnia 12 października 1999 r. była zatrudniona w połowie etatu, tymczasem na polecenie pracodawcy pracowała przez 8 godzin dziennie i za pracę w wymiarze umówionym, jak i przekraczającym wymiar czasu pracy wynikający z umowy, nie uzyskała należnego wynagrodzenia.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty