13.09.2005 Ubezpieczenia

Wyrok SN z dnia 13 września 2005 r., sygn. I UK 354/04

Wniosek o świadczenie emerytalno-rentowe podlega rozpoznaniu według stanu prawnego obowiązującego w dacie jego złożenia, chyba że co in­nego wynika z przepisów szczególnych.

 

Przewodniczący SSN Teresa Flemming-Kulesza,

Sędziowie SN: Zbigniew Myszka (sprawozdawca), Beata Gudowska.

Sąd Najwyższy, po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym w dniu 13 września 2005 r. sprawy z odwołania Mirosławy C.-K. przeciwko Zakładowi Ubezpieczeń Społecznych-Oddziałowi w C. o prawo do renty rodzinnej, na skutek kasacji organu rentowego od wyroku Sądu Apelacyjnego w Katowicach z dnia 14 stycznia 2004 r. [...]

uchylił zaskarżony wyrok i sprawę przekazał Sądowi Apelacyjnemu do ponownego rozpoznania i orzeczenia o kosztach postępowania kasacyjnego.

Uzasadnienie

Sąd Apelacyjny-Sąd Pracy i Ubezpieczeń Społecznych w Katowicach wyro­kiem z dnia 14 stycznia 2004 r. zmienił zaskarżony przez ubezpieczoną Mirosławę C.-K. wyrok Sądu Okręgowego-Sądu Pracy i Ubezpieczeń Społecznych w Częstochowie z dnia 14 maja 2002 r. i poprzedzającą go decyzję, ustalając, że ubezpieczo­na była nieprzerwanie uprawniona do górniczej renty wypadkowej po zmarłym mężu Zbigniewie C., przy czym prawo do wypłaty świadczenia przysługuje od dnia 6 stycz­nia 1998 r.

W sprawie tej organ rentowy decyzją z dnia 10 października 2000 r. odmówił ubezpieczonej przyznania prawa do renty rodzinnej po zmarłym mężu, twierdząc, że nie spełniła ona żadnego z warunków określonych w art. 70, 180 ust. 1 i 181 ustawy z dnia 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń społecznych (Dz.U. Nr 162, poz. 1118 ze zm., powoływanej dalej jako ustawa o emeryturach i rentach lub ustawa). Wyrokiem z dnia 14 maja 2002 r. Sąd Okręgowy oddalił odwołanie ubezpieczonej po ustaleniu, na podstawie opinii biegłych lekarzy, że od śmierci męża nie była ona nigdy niezdolna do pracy. Sąd ten rozpoznał sprawę na gruncie art. 90 ust. 2 ustawy o emeryturach i rentach w związku z art. 26 ustawy z dnia 12 czerwca 1975 r. o świadczeniach z tytułu wypadków przy pracy i chorób za­wodowych (tekst jednolity: Dz.U. Z 1983 r. Nr 30, poz. 144 ze zm., powoływanej dalej jako ustawa wypadkowa), zgodnie z którymi prawo do renty rodzinnej przysługiwałoby ubezpieczonej tylko wówczas, gdyby udowodniła, że stała się niezdolna do pracy po śmierci męża, nie później niż w ciągu 5 lat od jego śmierci lub od zaprze­stania wychowywania syna Marcina.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty