09.12.2005 Obrót gospodarczy

Uchylenie uchwał wspólnoty mieszkaniowej

Uchwała SN z dnia 9 grudnia 2005 r. sygn. III CZP 111/05

Sąd Najwyższy w składzie:

SSN Stanisław Dąbrowski (przewodniczący)

SSN Józef Frąckowiak

SSN Iwona Koper (sprawozdawca)

Protokolant Bożena Kowalska

w sprawie z powództwa Władysława W

przeciwko Wspólnocie Mieszkaniowej nieruchomości położonej przy ul. Ż 86 w W

o uchylenie uchwał,

po rozstrzygnięciu w Izbie Cywilnej na posiedzeniu jawnym

w dniu 9 grudnia 2005 r.,

zagadnienia prawnego przedstawionego przez Sąd Okręgowy we Wrocławiu

postanowieniem z dnia 29 kwietnia 2005 r.,

"Czy uchwały właścicieli lokali podjęte w trybie art. 23 ust. 1 ustawy z dnia 24 czerwca 1994 r. o własności lokali (Dz.U. Nr 80 poz. 903 tekst jednolity z późn. zm.), których przedmiotem są:

a) zmiana sposobu sprawowania zarządu nieruchomością wspólną;

b) zatwierdzenie sprawozdania ze sprawowania zarządu nieruchomością wspólną;

c) udzielenie absolutorium zarządcy;

w razie ich zaskarżenia do sądu powinny być kwalifikowane jako dotyczące praw niemajątkowych w rozumieniu art. 17 pkt 1 k.p.c., czy też są sprawami o prawa majątkowe ?"

podjął uchwałę:

Sprawy o uchylenie uchwał wspólnoty mieszkaniowej podjętych w trybie art. 23 ust. 1 ustawy z dnia 24 czerwca 1994 r. o własności lokali (t. jedn. Dz.U. z 2000 r., Nr 80, poz. 903 ze zm.), których przedmiotem są: zmiana sposobu sprawowania zarządu nieruchomością wspólną, zatwierdzenie sprawozdania ze sprawowania zarządu nieruchomością wspólną, udzielenie absolutorium zarządcy są sprawami o prawa majątkowe.

Uzasadnienie

Przedstawione Sądowi Najwyższemu do rozstrzygnięcia zagadnienie prawne powstało przy rozpoznawaniu przez Sąd Okręgowy apelacji od wyroku sądu pierwszej instancji oddalającego powództwo strony powodowej skierowane przeciwko wspólnocie mieszkaniowej, zaskarżające uchwały właścicieli lokali. Sąd Okręgowy powziął wątpliwość co do majątkowego albo niemajątkowego charakteru praw, których dotyczą zaskarżone uchwały, a w konsekwencji tego, czy sprawa, której przedmiotem jest zaskarżenie tych uchwał jest sprawą o prawa niemajątkowe w rozumieniu art. 17 pkt 1 k.p.c. Zaskarżone w sprawie uchwały miały za przedmiot: 1) zmianę ustalonego w trybie art. 18 ust. 1 ustawy z dnia 24 czerwca 1994 r. o własności lokali (tekst jednolity Dz.U. z 2000 r. Nr 80, poz. 903 ze zm. - dalej jako „ustawa”) sposobu sprawowania zarządu nieruchomością, 2) zatwierdzenie sprawozdania ze sprawowania zarządu nieruchomością wspólną, 3) udzielenie absolutorium zarządcy. Sąd Okręgowy wskazał, że nie został dotychczas dostatecznie wyjaśniony charakter uchwał właścicieli lokali z punktu widzenia podziału spraw na spory o prawa majątkowe i niemajątkowe. Systematyka ustawy świadczy o tym, że uchwały właścicieli dotyczyć mogą praw i obowiązków właścicieli wymienionych w art. 15 do 17 ustawy oraz zarządu nieruchomością wspólną. Dokonując analizy regulacji przedmiotu uchwał właścicieli dotyczących kwestii zarządu nieruchomością wspólną Sąd Okręgowy podniósł, że w zdecydowanej większości spraw uchwały te powinny być kwalifikowane jako odnoszące się do praw majątkowych. Wskazał na rozbieżności w wypowiedziach doktryny dotyczących charakteru roszczenia o uchylenie uchwał właścicieli i charakteru sprawy, w której takie roszczenie jest rozpatrywane, krytycznie odnosząc się do poglądu postulującego traktowanie spraw związanych z wyborem i odwołaniem zarządu na podobieństwo tzw. spraw korporacyjnych przysługujących wspólnikom w spółkach prawa handlowego. W ocenie Sądu Okręgowego stanowisko takie nie jest trafne z uwagi na oczywistą różnicę między celami wspólnoty mieszkaniowej i zadaniami zarządu we wspólnocie, a zasadami funkcjonowania spółek prawa handlowego. Niezależnie bowiem od koncepcji odnośnie tego czy zarząd wspólnoty jest organem ułomnej osoby prawnej, czy też przedstawicielem organizacyjnym (statutowym) właścicieli lokali spełnia on funkcje związane z zarządem nieruchomością, a nie zarządzaniem spółką. Tymczasem sprawy dotyczące zarządu związanego ze współwłasnością i użytkowaniem mają, w świetle właściwych przepisów, charakter spraw o prawa majątkowe.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty