Wyrok SN z dnia 20 października 2004 r. sygn. III UK 111/04

Zarzut organu rentowego przedawnienia roszczenia o wypłatę jednorazowego odszkodowania z tytułu stałego uszczerbku na zdrowiu w wyniku wypadku w drodze do pracy stanowi nadużycie prawa w rozumieniu art. 8 k.p. w sytuacji, gdy organ rentowy nie poinformował ubezpieczonego, wnoszącego o przyznanie renty inwalidzkiej z tytułu tego wypadku, o możliwości wystąpienia także o jednorazowe odszkodowanie.

Przewodniczący SSN Jerzy Kwaśniewski

Sędziowie SN: Krystyna Bednarczyk, Andrzej Wasilewski (sprawozdawca)

Sąd Najwyższy, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 20 października 2004 r. sprawy z wniosku Czesławy G. przeciwko Zakładowi Ubezpieczeń Społecznych-Oddziałowi w B. o jednorazowe odszkodowanie z tytułu wypadku w drodze do pracy, na skutek kasacji wnioskodawczyni od wyroku Sądu Apelacyjnego w Lublinie z dnia 3 czerwca 2004 r. [...]

uchylił zaskarżony wyrok oraz poprzedzający go wyrok Sądu Okręgowego-Sądu Ubezpieczeń Społecznych w Lublinie z dnia 7 października 2002 r. [...] i przekazał sprawę Sądowi Okręgowemu w Lublinie do ponownego rozpoznania i orzeczenia o kosztach postępowania kasacyjnego.

Uzasadnienie

Zakład Ubezpieczeń Społecznych-Oddział w B. decyzją z dnia 25 kwietnia 2000 r. odmówił Czesławie G. przyznania jednorazowego odszkodowania z tytułu uszczerbku na zdrowiu w związku z wypadkiem w drodze do pracy, jakiemu uległa ona w dniu 11 stycznia 1988 r, ponieważ roszczenie to uległo przedawnieniu.

Sąd Okręgowy w Lublinie wyrokiem z dnia 7 października 2002 r. oddalił odwołanie wnioskodawczyni od powyższej decyzji. W uzasadnieniu tego wyroku Sąd Okręgowy stwierdził, że w dniu 11 stycznia 1988 r. w drodze do pracy na terenie b.Niemieckiej Republiki Demokratycznej wnioskodawczyni uległa wypadkowi komunikacyjnemu, w wyniku którego przez długi okres czasu przebywała w szpitalu, a po zakończeniu leczenia w czerwcu 1988 r. powróciła do Polski. Okoliczności tego wypadku ustalone zostały prawomocnym wyrokiem Sądu Okręgowego w Lublinie z dnia 15 października 1999 r. [...]. Zgodnie z art. 41 ust. 1 i ust. 3 ustawy z dnia 12 czerwca 1975 r. o świadczeniach z tytułu wypadków przy pracy i chorób zawodowych (jednolity tekst: Dz.U. z 1983 r. Nr 30, poz. 144 - powoływanej nadal jako: ustawa o świadczeniach z tytułu wypadków przy pracy) pracownikowi, który uległ wypadkowi w drodze do pracy lub z pracy, przysługuje jednorazowe odszkodowanie w razie stałego lub długotrwałego uszczerbku na zdrowiu, na warunkach i w wysokości określonej przepisami ustawy. Jednakże bieg przedawnienia tego roszczenia (art. 291 § 1 k.p. w związku z art. 9 -11 ustawy o świadczeniach z tytułu wypadków przy pracy) rozpoczyna się w dniu, w którym pracownik dowiedział się o doznaniu stałego lub długotrwałego uszczerbku na zdrowiu albo o jego zwiększeniu się co najmniej o 10%. Tymczasem w przedmiotowej sprawie Sąd Okręgowy ustalił, iż: „wnioskodawczyni o doznanym urazie i doznanej szkodzie dowiedziała się po zakończeniu leczenia w czerwcu 1988 r. (zeznania [...]), bowiem już zdawała sobie sprawę z ujemnych następstw zdarzenia, to znaczy miała świadomość doznanej szkody i podjęła pierwsze działania w celu ustalenia renty inwalidzkiej wypadkowej. Po zebraniu pełnej dokumentacji, między innymi dotyczącej leczenia, 18 lutego 1994 r. złożyła wniosek o rentę inwalidzką z tytułu wypadku w drodze do pracy. Należy zatem przyjąć, że w dniu zgłoszenia wniosku o rentę wypadkową wnioskodawczyni miała świadomość doznanej szkody i od tej daty należy liczyć trzyletni termin przedawnienia zgodnie z art. 291 § 1 k.p.” W tej sytuacji, Sąd Okręgowy stwierdził, że „zarzut przedawnienia roszczenia zgłoszony przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych-Oddział w B. jest uzasadniony” (wskazując w tym kontekście równocześnie na uchwałę składu siedmiu sędziów Sądu Najwyższego z dnia 17 października 1984 r, III PZP 29/84, OSNCP 1985 nr 2-3 poz. 21).

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty