Pakiet gwarancji pracowniczych
Wyrok SN z dnia 24 września 2004 r. sygn. II PK 27/04
Pakiet gwarancji pracowniczych ma moc wiążącą nie tylko w sferze zbiorowego prawa pracy, ale także w sferze indywidualnych roszczeń pracowniczych. Spółka powstała w wyniku komercjalizacji przedsiębiorstwa państwowego jest obowiązana dotrzymać gwarancji zatrudnienia określonych w pakiecie gwarancji pracowniczych zawartym ze związkami zawodowymi przez to przedsiębiorstwo.
Przewodniczący SSN Maria Tyszel
Sędziowie SN: Jadwiga Skibińska-Adamowicz, Andrzej Wróbel (sprawozdawca)
Sąd Najwyższy, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 24 września 2004 r. sprawy z powództwa Andrzeja H. przeciwko Kopalni Węgla Brunatnego „A” SA w T. o zapłatę, na skutek kasacji strony pozwanej od wyroku Sądu Apelacyjnego w Poznaniu z dnia 23 października 2003 r. [...]
oddalił kasację.
Uzasadnienie
Powód Andrzej H. był pracownikiem Kopalni Węgla Brunatnego od 16 listopada 1970 r. do 31 grudnia 2002 r, to jest przez okres 32 lat. Ostatnio pracował na stanowisku głównego inżyniera do spraw rozwoju, z miesięcznym wynagrodzeniem w kwocie 7.439,82 zł. Pozwana Kopalnia powstała w wyniku komercjalizacji byłego przedsiębiorstwa państwowego.
W dniu 4 maja 1999r. został podpisany Pakiet Gwarancji Pracowniczych zapewniający zatrudnienie w okresie ochronnym. Sankcją za złamanie tego nakazu jest obowiązek pracodawcy wypłaty odprawy, której wysokość została uzależniona od okresu zatrudnienia. W dniu 31 stycznia 2002 r, w trakcie konferencji prasowej, powód przedstawił stanowisko zarządu co do opłacalności eksploatacji złoża „D.”. W ocenie powoda i ówczesnego zarządu wydobywanie węgla z tego złoża byłoby nie-opłacalne. W dniu 15 lutego 2002 r. doszło do zmiany zarządu w pozwanej Spółce. Nowo wybrany zarząd prezentował odmienne stanowisko co do opłacalności eksploatacji złoża „D.”. W marcu 2002 r. został opracowany przez powoda dokument „Koncepcja Eksploatacji złoża D.”.
Pismem z dnia 29 marca 2002 r. zaproponowano powodowi nowe warunki pracy i płacy - nadsztygara w dziale BHP i z dniem 1 kwietnia 2002 r. powierzono mu na okres 3 miesięcy stanowisko starszego inspektora BHP, przy czym w okresie od 12 kwietnia do 7 września 2002 r. powód przebywał na zwolnieniu lekarskim.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty