06.10.2004 Ubezpieczenia

Wyrok SN z dnia 6 października 2004 r. sygn. I PK 479/03

Kierownik publicznego zakładu opieki zdrowotnej, a nie rektor państwowej uczelni medycznej, jest uprawniony do rozwiązania stosunku pracy z ordynatorem-kierownikiem kliniki oraz ordynatorem-kierownikiem oddziału klinicznego.

Przewodniczący SSN Józef lwulski

Sędziowie SN: Jadwiga Skibińska-Adamowicz, Herbert Szurgacz (sprawozdawca).

Sąd Najwyższy, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 6 października 2004 r. sprawy z powództwa Marka O. przeciwko Wojewódzkiemu Szpitalowi Dziecięcemu w T. o przywrócenie do pracy, na skutek kasacji strony pozwanej od wyroku Sądu Okręgowego-Sądu Pracy i Ubezpieczeń Społecznych w Toruniu z dnia 29 maja 2003 r.[...]

oddalił kasację.

Uzasadnienie

Sąd Rejonowy-Sąd Pracy i Ubezpieczeń Społecznych w Toruniu wyrokiem z dnia 12 lutego 2003 r. przywrócił powoda Marka O. do pracy w pozwanym Wojewódzkim Szpitalu Dziecięcym w T. na poprzednich warunkach oraz zasądził od pozwanego na rzecz powoda kwotę 3.633,00 zł tytułem wynagrodzenia za czas pozostawania bez pracy pod warunkiem podjęcia pracy. Sąd oddalił wniosek o nałożenie na pracodawcę obowiązku dalszego zatrudnienia powoda do czasu prawomocnego rozpoznania sprawy.

Powyższe orzeczenie zapadło po uwzględnieniu, iż powód Marek O. podjął pracę w Wojewódzkim Szpitalu Dziecięcym w T. na stanowisku ordynatora oddziału chirurgii dziecięcej od 1 stycznia 1998 r., po wygraniu konkursu na to stanowisko. W 2000 roku powód podjął działania w celu zorganizowania w Wojewódzkim Szpitalu Dziecięcym oddziału klinicznego na bazie oddziału chirurgii dziecięcej. W dniu 1 lute-go 2001 r. doszło do zawarcia umowy pomiędzy Wojewódzkim Szpitalem Dziecięcym w T. a Akademią Medyczną w B. w sprawie udostępnienia jej Oddziału Chirurgii Dziecięcej na wykonywanie zadań dydaktycznych i naukowo-badawczych w powiązaniu z udzielaniem świadczeń zdrowotnych. W umowie strony uzgodniły między innymi, że z dniem podpisania umowy Szpital udostępni Akademii Oddział Chirurgii Dziecięcej na wykonywanie zadań dydaktycznych i naukowo - badawczych w powiązaniu z udzielaniem świadczeń zdrowotnych. Strony uzgodniły, że Akademia dla wykonywania zadań stanowiących podstawę udostępnienia Oddziału Chirurgii Dziecięcej, może współdziałać z innymi jednostkami funkcjonalnymi określonymi statutem w Szpitala. Szpital miał udostępnić Akademii swój majątek ruchomy, stanowiący wyposażenie Oddziału Chirurgii Dziecięcej Szpitala, służący do udzielania świadczeń zdrowotnych oraz do realizacji na Oddziale Chirurgii Dziecięcej zadań naukowo -badawczych i dydaktycznych w powiązaniu z udzielaniem świadczeń zdrowotnych. Dla wykonywania zadań, o których mowa w § 1 ust. 1 umowy, Akademia miała zatrudnić nauczycieli akademickich. Obowiązki ordynatora oddziału chirurgii dziecięcej miał pełnić kierownik wybrany na to stanowisko w trybie określonym w art. 44a ust. 1 pkt 3b i 2a ustawy z dnia 30 sierpnia 1991 r. o zakładach opieki zdrowotnej (Dz.U. Nr 91, póz. 408 ze zm., dalej ustawa o zoz).

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty