Postanowienie SN z dnia 6 kwietnia 2004 r. sygn. I CK 552/03
Gdy dostęp do drogi publicznej jest nieodpowiedni, regułą powinno być przystosowanie go do użytku, a nie ustanowienie służebności drogi koniecznej innym szlakiem, chyba że przystosowanie takie byłoby niemożliwe lub wymagałoby niewspółmiernych i nieopłacalnych nakładów (art. 145 § 1 k.c.).
Sędzia SN Elżbieta Skowrońska-Bocian (przewodniczący)
Sędzia SN Teresa Bielska-Sobkowicz
Sędzia SN Gerard Bieniek (sprawozdawca)
Sąd Najwyższy w sprawie z wniosku Wiktorii K. i Ireny K. przy uczestnictwie Zofii S. i Piotra S. o ustanowienie drogi koniecznej, po rozpoznaniu na rozprawie w Izbie Cywilnej w dniu 6 kwietnia 2004 r. kasacji uczestników postępowania od postanowienia Sądu Okręgowego w Krośnie, Ośrodek Zamiejscowy w Przemyślu z dnia 29 maja 2003 r.
uchylił zaskarżone postanowienie i sprawę przekazał Sądowi Okręgowemu w Krośnie, Ośrodek Zamiejscowy w Przemyślu do ponownego rozpoznania, pozostawiając temu Sądowi rozstrzygnięcie o kosztach postępowania kasacyjnego.
Uzasadnienie
Sąd Rejonowy w Przemyślu postanowieniem z dnia 22 stycznia 2003 r. - przy uwzględnieniu istniejącej już nieodpłatnej służebności przechodu, przejazdu i przegonu bydła przez działkę nr (...)/92 na rzecz każdoczesnych właścicieli działki nr (...)/93 wzdłuż granicy tych działek - ustanowił służebność gruntową przechodu i przegonu bydła na rzecz nieruchomości władnącej oznaczonej jako działka nr (...)/93, stanowiącej współwłasność Wiktorii i Józefa K., obciążającej nieruchomość oznaczoną jako działka (...)/92, stanowiąca współwłasność Zofii S. i Piotra S., pasmem między działkami (...)/30 a (...)/75 od drogi wiejskiej o długości 58,3 m, szerokości 4,23 m i powierzchni 248 m, za wynagrodzeniem w kwocie 1062 zł.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty