27.03.2003

Uchwała SN z dnia 27 marca 2003 r. sygn. I KZP 3/03

Wniosek o ukaranie, o którym mowa w art. 57 § 1 k.p.w., w imieniu Policji skutecznie może złożyć (podpisać) jedynie terenowy organ Policji bądź upoważniony przez ten organ policjant.

Przewodniczący: sędzia SN T. Grzegorczyk.

Sędziowie: SN J. Sobczak, SA del. do SN R. Sądej (sprawozdawca).

Zastępca Prokuratora Generalnego: R. Stefański.

Sąd Najwyższy w sprawie Mariana U., po rozpoznaniu przekazanego na podstawie art. 441 § 1 k.p.k. w zw. z art. 109 § 2 k.p.w. przez Sąd Okręgowy w Z., postanowieniem z dnia 20 grudnia 2002 r., zagadnienia prawnego, wymagającego zasadniczej wykładni ustawy:

„Czy do skutecznego przyjęcia pochodzących od Policji wniosków o ukaranie za wykroczenie konieczne jest podpisanie ich przez terenowy organ Policji danego stopnia, bądź przez funkcjonariuszy upoważnionych przez ten organ do występowania przed Sądem w charakterze oskarżyciela publicznego, czy też wystarczające jest podpisywanie tych wniosków przez podlegających temu organowi również innych policjantów ?”

uchwalił udzielić odpowiedzi jak wyżej.

Z uzasadnienia :

Przedstawione przez Sąd Okręgowy w Z. zagadnienie prawne wyłoniło się w następującym układzie procesowym:

Pismem z dnia 8 października 2002 r. Pierwszy Zastępca Komendanta Powiatowego Policji w K. przesłał do Sądu Rejonowego w Z., materiały z czynności wyjaśniających wraz z wnioskiem o ukaranie Mariana U. za wykroczenie z art. 97 k.w. Wniosek ten sporządził i podpisał w dniu 1 października 2002 r. sierżant Tomasz T. Po skierowaniu sprawy na rozprawę, w dniu 12 listopada 2002 r., Sąd Rejonowy w Z., na podstawie art. 5 § 1 pkt 9 k.p.w., postępowanie umorzył, uznając, że w sprawie brak jest skargi uprawnionego oskarżyciela. Sąd Rejonowy wskazał, że sporządzający podpisujący wniosek sierżant Tomasz T. nie został upoważniony do występowania przed Sądem w charakterze oskarżyciela publicznego, a - zdaniem Sądu Rejonowego - podstawę wszczęcia postępowania mogą stanowić tylko takie wnioski o ukaranie, które pochodzą bądź to od Komendanta jako organu Policji, bądź to od funkcjonariuszy upoważnionych przez dany organ Policji do występowania w roli oskarżyciela publicznego.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp