Uchwała SN z dnia 19 marca 2003 r. sygn. III UZP 1/03
Przewodniczący SSN Jerzy Kuźniar (sprawozdawca)
Sędziowie SN: Beata Gudowska, Roman Kuczyński
Sąd Najwyższy z udziałem prokuratora Prokuratury Krajowej Iwony Kaszczyszyn, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 19 marca 2003 r. sprawy z wniosku Jadwigi P. przeciwko Zakładowi Ubezpieczeń Społecznych-Oddziałowi w Z.W. o ustalenie wysokości emerytury w celu ustalenia wysokości świadczenia przedemerytalnego, na skutek zagadnienia prawnego przekazanego postanowieniem Sądu Apelacyjnego w Łodzi z dnia 28 listopada 2002 r. [...]
„Czy Zakład Ubezpieczeń Społecznych jest uprawniony do odmowy ustalenia wysokości świadczenia przedemerytalnego w konsekwencji uznania, że ubezpieczona nie spełnia warunku posiadania wymaganego okresu zatrudnienia, od którego zależy jej prawo do emerytury ?”
podjął uchwałę:
Zakład Ubezpieczeń Społecznych jest uprawniony do odmowy ustalenia wysokości emerytury w celu ustalenia wysokości świadczenia przedemerytalnego w sytuacji, gdy osoba ubiegająca się o to świadczenie nie spełnia warunków posiadania wymaganego okresu zatrudnienia, od którego zależy jej prawo do emerytury.
Uzasadnienie
Rozpatrywane zagadnienie prawne powstało na tle następującego stanu faktycznego. Na wniosek Powiatowego Urzędu Pracy w S. z dnia 28 grudnia 2000 r. zostało wszczęte przed organem rentowym - Zakładem Ubezpieczeń Społecznych-Oddziałem w Ł. - postępowanie o ustalenie wysokości emerytury w celu ustalenia wysokości świadczenia przedemerytalnego dla Jadwigi P. Do wniosku dołączony został kwestionariusz, sporządzony przez ubiegającą się o świadczenie, wymieniający okresy składkowe i nieskładkowe, w tym także, dowodzony zeznaniami świadków, okres pracy w gospodarstwie rolnym w okresie od 15 grudnia 1965 r. do 27 lipca 1969 r.
Organ rentowy decyzją z dnia 25 stycznia 2001 r. odmówił ustalenia Jadwidze P. wysokości emerytury w celu ustalenia wysokości świadczenia przedemerytalnego wobec uznania, że - w miejsce wymaganego okresu 35 lat uprawniającego do emerytury - udowodniła ona jedynie 31 lat 4 miesiące i 28 dni. Organ rentowy nie zaliczył do stażu pracy okresu zatrudnienia w gospodarstwie rolnym, stwierdzając, że ubiegająca się o świadczenie, wykonując w okresie od 15 grudnia 1965 r. do 27 lipca 1969 r. pracę w gospodarstwie rolnym u obcej osoby, powinna być zatrudniona na podstawie umowy o pracę i zgłoszona do ubezpieczenia społecznego.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty