07.03.2003

Wyrok SN z dnia 7 marca 2003 r. sygn. III RN 42/02

1. Wnoszący skargę w trybie art. 101 ust. 1 ustawy z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym (jednolity tekst: Dz.U. z 2001 r. Nr 142, poz. 1591 ze zm. - w wersji obowiązującej w 2001 r.) musi wykazać, że istnieje związek pomiędzy jego prawnie gwarantowaną sytuacją, a zaskarżoną uchwałą, polegający na tym, że uchwała narusza jego interes prawny lub uprawnienia albo jako indywidualnego podmiotu, albo też jako członka określonej wspólnoty samorządowej.

2. Przepis art. 101 ust. 1 ustawy o samorządzie gminnym nie daje podstawy do korzystania przez każdego z prawa do wniesienia skargi w interesie publicznym.

Przewodniczący SSN Jerzy Kwaśniewski

Sędziowie SN: Andrzej Wasilewski (sprawozdawca), Andrzej Wróbel

Sąd Najwyższy, przy udziale prokuratora Prokuratury Krajowej Ryszarda Walczaka, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 7 marca 2003 r. sprawy ze skargi Aleksandry N. na uchwałę Rady Miejskiej w O. w przedmiocie wyrażenia zgody na zbycie nieruchomości w formie darowizny, na skutek rewizji nadzwyczajnej Ministra Sprawiedliwości od wyroku Naczelnego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 4 września 2001 r. [...]

uchylił zaskarżony wyrok i przekazał sprawę Naczelnemu Sądowi Administracyjnemu w Warszawie do ponownego rozpoznania.

Uzasadnienie

Rada Miejska w O. uchwałą z dnia 9 marca 2001 r. [...], podjętą na podstawie art. 3 pkt 6, art. 13 ust. 2 i art. 37 ust. 2 pkt 4 ustawy z dnia 21 sierpnia 1997 r. o gospodarce nieruchomościami (jednolity tekst: Dz.U. z 2000 r. Nr 46, poz. 543) oraz art. 1 ustawy z dnia 9 kwietnia 1938 r. o nadaniu Katolickiemu Uniwersytetowi Lubelskiemu pełnych praw państwowych szkół akademickich (Dz.U. Nr 27, poz. 437 - powoływanej nadal jako: ustawa o nadaniu KUL praw państwowych szkół akademickich), wyraziła zgodę na zbycie nieruchomości składającej się z gruntu o powierzchni 13,66 ha i zabudowanej kompleksem budynków zespołu szkół rolniczych, położonej we wsi P.S. - gmina R., w formie darowizny na rzecz Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego w Lublinie z przeznaczeniem na cele dydaktyczne tego Uniwersytetu. W uzasadnieniu tej uchwały podano w szczególności także i to, że za darowizną wymienionej nieruchomości na rzecz Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego przemawiały względy ekonomiczne (konieczność dokończenia budowy, likwidacja dozoru na tej budowie i wywiązanie się z umów dotyczących dotowania rozwiązań ekologicznych wprowadzonych na terenie inwestycji) oraz dążenie do podniesienia poziomu wykształcenia mieszkańców O. i regionu, co wynikało z przyjętej w 2000 r. przez Radę Miasta O. „Strategii rozwoju Miasta O. do 2010 r", a także i fakt, że przedstawiciele innych uczelni (w szczególności Uniwersytetu Łódzkiego oraz Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego) warunkowali przejęcie tego obiektu od uprzedniego ukończenia całej inwestycji. Uchwałę Rady Miasta O. w tym względzie poparła także Rada Powiatu w O., a Wojewoda M. i stwierdził, że jest ona zgodna z prawem.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty