02.12.2003 Ubezpieczenia

Wyrok SN z dnia 2 grudnia 2003 r. sygn. II UK 175/03

Przyczyną zewnętrzną wypadku przy pracy (art. 6 ust. 1 ustawy z dnia 12 czerwca 1975 r. o świadczeniach z tytułu wypadków przy pracy i chorób zawodowych, jednolity tekst: Dz.U. z 1983 r. Nr 30, poz. 144 ze zm.), nie jest sam „fakt dopuszczenia” do pracy pracownika niezdolnego do jej wykonywania; przyczyną taką jest „zadziałanie” czynnika zewnętrznego na niepełnosprawny organizm pracownika.

Przewodniczący SSN Jerzy Kuźniar

Sędziowie SN: Beata Gudowska (sprawozdawca), Maria Tyszel

Sąd Najwyższy, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 2 grudnia 2003 r. sprawy z powództwa Teresy K. przeciwko Kopalniom M. w C.B. Spółce z o.o. o ustalenie, na skutek kasacji powódki od wyroku Sądu Okręgowego w Świdnicy z dnia 20 lutego 2003 r. [...]

oddalił kasację.

Uzasadnienie

Sąd Rejonowy w Wałbrzychu wyrokiem z dnia 19 lutego 2002 r. oddalił powództwo Teresy K. przeciwko Kopalniom M. w C.B. Spółce z o.o. o sprostowanie protokołu powypadkowego i ustalenie, że zgon jej męża Stanisława K. w dniu 15 czerwca 1998 r. nastąpił wskutek wypadku przy pracy. Sąd pierwszej instancji ustalił, że Stanisław K. w czasie pracy w tym dniu, podczas wykonywania prac remontowych przy koparce, doznał silnego bólu w klatce piersiowej, utracił przytomność, a po przewiezieniu do szpitala zmarł. Czynności te wykonywał po ośmiogodzinnym dniu pracy rozpoczętym o godzinie 6, po przerwie obiadowej trwającej od godziny 14do 15. W wyniku przyjętego po sekcji rozpoznania, jako przyczynę zgonu ustalono ostrą niewydolność krążenia spowodowaną zawałem ściany przedniej lewej komory mięśnia serca. Rozpoznanie to potwierdzone zostało w opinii Akademii Medycznej w P., według której czynnikiem inicjującym zawał było wykonywanie zwykłych czynności zawodowych, wiążące się z wysiłkiem fizycznym, zbyt dużym dla chorobowo zmienionego układu sercowo-naczyniowego. Odmienną opinię wyrazili biegli Wojskowej Akademii Medycznej w Ł., którzy dopatrzyli się jedynie miejscowego i czasowego związku zgonu Stanisława K. z wykonywaniem pracy, uznawszy, że jego przyczyna leżała w schorzeniu mającym charakter samoistny, wynikającym z powikłania znacznie zaawansowanych zmian miażdżycowych w naczyniach wieńcowych serca. Także według kolejnej, uzyskanej przez Sąd pierwszej instancji opinii Ś. Akademii Medycznej w K., nagły zgon Stanisława K. miał tło chorobowe w nasilonym i uogólnionym procesie chorobowym, w tym tętnic wieńcowych serca, przy niewątpliwie niekorzystnym wpływie przewlekłego, wieloletniego nikotynizmu. Podzielając te opinie, Sąd przyjął, że warunki pracy wykonywanej w dniu zgonu Stanisława K. nie mogły być rozpatrywane jako istotny czynnik zewnętrzny, który niekorzystnie wpłynął na układ krążenia, wykonywane bowiem czynności nie obciążały ponadprzeciętnie jego organizmu, były mu dobrze znane, opanowane i takie, do których przywykł podczas wieloletniego zatrudnienia w charakterze ślusarza w tym samym zakładzie pracy. Okresowe badania lekarskie nie stwierdzały przeciwwskazania do wykonywania takich prac.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty