28.10.2003 Ubezpieczenia

Wyrok SN z dnia 28 października 2003 r. sygn. II UK 144/03

Okres świadczenia pracy w ramach nieważnej umowy o pracę zawartej przez rolniczą spółdzielnię produkcyjną z jej członkiem w celu obejścia przepisów umożliwiających wcześniejsze nabycie pracowniczych uprawnień emerytalnych, za który zostały opłacone składki na ubezpieczenie społeczne, nie jest okresem składkowym z tytułu pracowniczego ubezpieczenia społecznego, ale pozostaje okresem składkowym ubezpieczenia członków rolniczej spółdzielni produkcyjnej.

Przewodniczący SSN Roman Kuczyński

Sędziowie SN: Zbigniew Myszka (sprawozdawca), Herbert Szurgacz

Sąd Najwyższy, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 28 października 2003 r. sprawy z wniosku Heleny R. przeciwko Zakładowi Ubezpieczeń Społecznych-Oddziałowi w O. o wcześniejszą emeryturę, na skutek kasacji wnioskodawczyni od wyroku Sądu Apelacyjnego we Wrocławiu z dnia 15 stycznia 2003 r. [...]

oddalił kasację.

Uzasadnienie

Sąd Apelacyjny we Wrocławiu wyrokiem z dnia 15 stycznia 2003 r. zmienił w obu punktach zaskarżony apelacją organu rentowego wyrok Sądu Okręgowego w Opolu z dnia 12 grudnia 2001 r., zmieniający odmowną decyzję emerytalną tego organu i przyznający emeryturę wnioskodawczyni Helenie R. oraz zasądzający na jej rzecz koszty postępowania, w ten sposób, że oddalił odwołanie. W sprawie tej ustalono, że wnioskodawczyni do 1 sierpnia 1987 r. pracowała jako domownik członka Rolniczej Spółdzielni Produkcyjnej w K., a jako członek tej Spółdzielni. W dniu 16 grudnia 1996 r. wystąpiła o skreślenie jej z listy członków z dniem 31 grudnia 1996 r. bez podania przyczyny. W dniu 20 grudnia 1996 r. walne zgromadzenie tej Spółdzielni podjęło uchwałę o skreśleniu wnioskodawczyni z listy członków z dniem 31 grudnia tego roku. Następnie jednak wnioskodawczyni zwróciła się do zarządu tej Spółdzielni ojej zatrudnienie w ramach stosunku pracy z dniem 31 grudnia 1996 r. i zawarto z nią umowę o pracę w pełnym wymiarze czasu pracy od dnia 2 stycznia 1997 r. Następnie w dniu 26 marca 1997 r. zarząd Spółdzielni wypowiedział wnioskodawczyni tę umowę za trzymiesięcznym wypowiedzeniem, jako przyczynę wskazując likwidację działu produkcji brojlerów, w którym była zatrudniona. W dniu 20 maja 1997 r. wnioskodawczyni wystąpiła do organu rentowego z wnioskiem o przyznanie jej prawa do wcześniejszej emerytury na podstawie przepisów rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 25 marca 1997 r. w sprawie wcześniejszego przechodzenia na emeryturę pracowników zwalnianych z pracy z przyczyn dotyczących zakładu pracy (Dz.U. Nr 29, poz. 159). W sprawie tej toczyło się postępowanie sądowe wskutek odwołania wnioskodawczyni od odmownej decyzji emerytalnej, w którym Sądy nie uznały zasadności odwołania, przyjmując, że z wnioskodawczynią zawarto, a następnie rozwiązano umowę o pracę w celu obejścia przepisów o nabywaniu tego rodzaju emerytury pracowniczej.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty