Wyrok SN z dnia 18 lutego 2003 r. sygn. II UK 139/02
W sprawie toczącej się po złożeniu w trybie art. 114 ust. 1 ustawy z dnia 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (Dz.U. Nr 162, poz. 1118 ze zm.) ponownego wniosku o rentę z tytułu niezdolności do pracy, niedopuszczalne jest wykazywanie, że wszystkie wymagane warunki były spełnione przed zamknięciem rozprawy w sprawie zakończonej prawomocnym wyrokiem, którym odmówiono przyznania prawa do tego świadczenia.
Przewodniczący SSN Krystyna Bednarczyk (sprawozdawca)
Sędziwie SN: Beata Gudowska, Maria Tyszel
Sąd Najwyższy, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 18 lutego 2003 r. sprawy z wniosku Józefa Z. przeciwko Zakładowi Ubezpieczeń Społecznych-Oddziałowi w P. o rentę z tytułu niezdolności do pracy, na skutek kasacji wnioskodawcy od wyroku Sądu Apelacyjnego w Poznaniu z dnia 10 stycznia 2002 r. [...]
oddalił kasację.
Uzasadnienie
Decyzją z dnia 16 listopada 2000 r. Zakład Ubezpieczeń Społecznych-Oddział w P. odmówił przyznania wnioskodawcy Józefowi Z. prawa do renty z tytułu niezdolności do pracy wobec powstania tej niezdolności po upływie 18 miesięcy od zaprzestania pobierania zasiłku chorobowego.
Po rozpoznaniu odwołania wnioskodawcy Sąd Okręgowy-Sąd Pracy i Ubezpieczeń Społecznych w Poznaniu wyrokiem z dnia 4 września 2001 r. [...] zmienił zaskarżoną decyzję w ten sposób, że przyznał wnioskodawcy prawo do renty z tytułu całkowitej niezdolności do pracy od 28 lipca 2000 r. do 30 kwietnia 2004 r. i oddalił odwołanie w zakresie żądania przyznania renty od marca 1998 r. Sąd ustalił, że wnioskodawca pozostawał w zatrudnieniu, a następnie pobierał zasiłek chorobowy do dnia 5 lutego 1998 r. Po tej dacie nie wykazał żadnych okresów składkowych i nieskładkowych. Powołani przez Sąd biegli lekarze stwierdzili, że wnioskodawca jest całkowicie niezdolny do pracy, a niezdolność ta datuje się od 11 marca 1998 r. Oceniając ten stan faktyczny Sąd uznał, że wnioskodawca spełnia warunki określone w art. 57 ustawy z dnia 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (Dz. U. Nr 162, poz. 1118zezm.), bowiem jest niezdolny do pracy, niezdolność ta powstała przed upływem 18 miesięcy od zaprzestania pobierania zasiłku chorobowego i legitymuje się wymaganym okresem składkowym i nie-składkowym. Wypłata renty może nastąpić zgodnie z art. 129 ust. 1 powołanej ustawy od miesiąca, w którym został zgłoszony wniosek. Wnioskodawca zgłosił wniosek 28 lipca 2000 r., zatem renta przysługuje mu od tej daty, natomiast żądanie przyznania renty od marca 1998 r. nie może być uwzględnione.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty