Wyrok SN z dnia 7 października 2003 r. sygn. II UK 79/03
Wykonywanie pracy na stanowisku specjalnie dostosowanym do możliwości pracownika, nie może być traktowane jako uzyskanie nowych kwalifikacji i nie oznacza odzyskania zdolności do pracy.
Przewodniczący SSN Jerzy Kuźniar (sprawozdawca)
Sędziowie SN: Beata Gudowska, Maria Tyszel
Sąd Najwyższy, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 7 października 2003 r. sprawy z wniosku Grzegorza D. przeciwko Zakładowi Ubezpieczeń Społecznych-Oddziałowi w K.G. o rentę z tytułu niezdolności do pracy, na skutek kasacji organu rentowego od wyroku Sądu Apelacyjnego we Wrocławiu z dnia 16 października 2002 r. [...]
oddalił kasację.
Uzasadnienie
Decyzją z dnia 20 stycznia 2000 r. Zakład Ubezpieczeń Społecznych-Oddział w K.G. wstrzymał wnioskodawcy Grzegorzowi D., od dnia 1 lutego 2000 r. dalszą wypłatę renty, uznając go (na podstawie orzeczenia Lekarza Orzecznika ZUS z dnia 7 stycznia 2000 r.) za zdolnego do pracy.
Wyrokiem z dnia 16 października 2000 r. Sąd Okręgowy-Sąd Pracy i Ubezpieczeń Społecznych we Wrocławiu oddalił odwołanie wnioskodawcy od powyższej decyzji. Na podstawie opinii biegłych lekarzy chirurga - ortopedy i internisty, Sąd ten uznał Grzegorza D. za trwale częściowo niezdolnego do pracy w zawodzie fotografa. Nie stwierdził natomiast niezdolności do pracy w charakterze pracownika umysłowego w warunkach pracy chronionej, wykonywanej na stanowisku dyrektora, w przystosowanym pomieszczeniu oraz przy wykorzystaniu samochodu dostosowanego do potrzeb osoby niepełnosprawnej.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty