Wyrok SN z dnia 4 grudnia 2003 r. sygn. I PK 111/03
Pracownik przedsiębiorstwa użyteczności publicznej "Poczta Polska" zatrudniony wcześniej w państwowej jednostce organizacyjnej "Poczta Polska, Telegraf i Telefon", który zmarł przed datą wejścia w życie ustawy z dnia 26 listopada 1998 r. o zmianie ustawy o łączności (Dz.U. Nr 150, poz. 984), rozszerzającej krąg osób uprawnionych do nieodpłatnego nabycia akcji Spółki Telekomunikacja Polska S.A., nie mógł nabyć prawa do tych akcji. Z tego względu do spadku po nim nie wchodzi ani prawo, ani ekspektatywa nabycia akcji.
Przewodniczący SSN Herbert Szurgacz
Sędziowie SN: Krystyna Bednarczyk, Zbigniew Hajn (sprawozdawca).
Sąd Najwyższy, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 4 grudnia 2003 r. sprawy z powództwa Janiny D., Lucyny W., Andrzeja Stanisława D., Jana Mieczysława D. przeciwko 1. Telekomunikacji Polskiej Spółce Akcyjnej w L. 2. Skarbowi Państwa -Ministrowi Skarbu Państwa w Warszawie o odszkodowanie, na skutek kasacji powodów od wyroku Sądu Okręgowego Sądu Pracy i Ubezpieczeń Społecznych w Legnicy z dnia 19 grudnia 2002 r. [...]
oddalił kasację oraz nie obciążył powodów kosztami postępowania kasacyjnego na rzecz pozwanej.
Uzasadnienie
Powodowie Janina D., Lucyna W., Andrzej Stanisław D. i Jan Mieczysław D. wystąpili przeciwko Telekomunikacji Polskiej Spółce Akcyjnej Obszar Telekomunikacji w L. o wydanie bezpłatnych akcji pracowniczych lub zasądzenie na rzecz każdego z nich odszkodowania w kwocie 11.130,75 zł. Twierdzili oni, że w skład spadku po zmarłym Stanisławie D. wchodzą nie tylko prawa majątkowe, lecz również uzasadniona prawnie nadzieja na nabycie określonego prawa (ekspektatywa). Stanisław D. nie skorzystał z prawa do nabycia akcji na zasadach preferencyjnych, gdyż zmarł przed udostępnianiem akcji na takich zasadach. Był on jednak pracownikiem prywatyzowanego przedsiębiorstwa w czasie, gdy obowiązywała poprzednia ustawa o prywatyzacji przedsiębiorstw państwowych, która takie prawo przewidywała.
Strona pozwana wniosła o oddalenie powództwa.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty