Wyrok SN z dnia 4 grudnia 2003 r. sygn. I PK 72/03

Zasady skracania urlopu dla poratowania zdrowia określone w art. 73 ust. 1 ustawy z dnia 26 stycznia 1982 r. - Karta Nauczyciela (jednolity tekst: Dz.U. z 2003 r. Nr 118, poz. 1112 ze zm.) dotyczą nauczycieli spełniających ustawowe warunki, od których zależy nabycie prawa do emerytury. Rozwiązanie stosunku pracy nie jest warunkiem, od którego uzależnione jest nabycie przez nauczyciela prawa do emerytury na podstawie art. 88 ust. 1 Karty Nauczyciela, lecz jedynie warunkiem skorzystania z prawa do tego świadczenia.

Przewodniczący SSN Herbert Szurgacz

Sędziowie SN: Krystyna Bednarczyk (sprawozdawca), Zbigniew Hajn.

Sąd Najwyższy, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 4 grudnia 2003 r. sprawy z powództwa Teresy D. przeciwko Gminnemu Przedszkolu Publicznemu w R.W. o udzielenie urlopu dla poratowania zdrowia, na skutek kasacji powódki od wyroku Sądu Okręgowego Sądu Pracy i Ubezpieczeń Społecznych w Radomiu z dnia 9 stycznia 2002 r. [...]

1. oddaIił kasację,

2. nie obciążył powódki kosztami postępowania kasacyjnego na rzecz pozwanego.

Uzasadnienie

Wyrokiem z dnia 7 czerwca 2001 r. [...] Sąd Rejonowy-Sąd Pracy w Radomiu oddalił powództwo Teresy D. przeciwko Gminnemu Przedszkolu Publicznemu w R.W. o zobowiązanie do udzielenia urlopu dla poratowania zdrowia. Sąd ustalił, że powódka była zatrudniona u pozwanego od 16 sierpnia 1978 r. i dwukrotnie korzystała z płatnych urlopów dla poratowania zdrowia. W dniu 20 marca 2001 r. uzyskała orzeczenie lekarskie o potrzebie udzielenia urlopu dla poratowania zdrowia w celu przeprowadzenia zalecanego leczenia w okresie od 21 marca 2001 r. do 20 marca2002 r. i na jego podstawie wystąpiła do pracodawcy o udzielenie urlopu. Dyrektor pozwanego Przedszkola udzieliła powódce płatnego urlopu od 21 marca 2001 r. do 31 lipca 2001 r. to jest do czasu uzyskania uprawnień emerytalnych, powołując się na przepis art. 73 ust. 1 Karty Nauczyciela. Sąd uznał żądanie udzielenia urlopu na dalszy okres za nieuzasadnione, gdyż w dniu 16 sierpnia 2001 r. powódka osiągnęła 30-letni okres zatrudnienia, w tym 20-letni okres pracy nauczycielskiej. Na podstawie art. 88 ust. 1 i 2a Karty Nauczyciela, mogła po rozwiązaniu stosunku pracy na swój wniosek przejść na emeryturę, gdyż nie przystąpiła do otwartego funduszu emerytalnego. Zgodnie z art. 73 ust. 1 Karty Nauczyciela, urlop dla poratowania zdrowia może być udzielony za okres nie dłuższy niż do końca miesiąca kalendarzowego poprzedzającego miesiąc przejścia na emeryturę czyli do końca lipca 2001 r.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty