Wyrok SN z dnia 21 listopada 2003 r. sygn. I CK 323/02
Osoby, które w związku z wojną rozpoczętą w 1939 r. pozostawiły nieruchomości na terenach nie wchodzących w skład obecnego obszaru Państwa Polskiego, i które na mocy umów międzynarodowych zawartych przez Państwo Polskie mają otrzymać ekwiwalent za to mienie, mogą na podstawie art. 77 ust. 1 Konstytucji dochodzić od Skarbu Państwa odszkodowania z tytułu uszczerbku majątkowego w postaci obniżenia wartości prawa do ekwiwalentu, co było następstwem wydania aktów normatywnych ograniczających dostęp tych osób do przetargów na zbycie określonych kategorii nieruchomości Skarbu Państwa, uniemożliwiających lub ograniczających w ten sposób możliwość realizacji prawa zaliczenia wartości tego mienia na poczet ceny sprzedaży opłat za użytkowanie wieczyste zgodnie z art. 212 ustawy z dnia 21 sierpnia 1997 r. o gospodarce nieruchomościami (jedn. tekst: Dz.U. z 2000 r. Nr 46, poz. 543 ze zm.).
Sędzia SN Gerard Bieniek (przewodniczący, sprawozdawca)
Sędzia SN Józef Frąckowiak
Sędzia SN Zbigniew Strus
Sąd Najwyższy w sprawie z powództwa Czesława S. przeciwko Skarbowi Państwa - Ministrowi Skarbu Państwa o zapłatę, po rozpoznaniu na rozprawie w Izbie Cywilnej w dniu 7 listopada 2003 r., kasacji powoda od wyroku Sądu Apelacyjnego w Warszawie z dnia 28 maja 2002 r.
uchylił zaskarżony wyrok w części oddalającej apelację powoda i w tym zakresie sprawę przekazał Sądowi Apelacyjnemu w Warszawie do ponownego rozpoznania i orzeczenia o kosztach postępowania kasacyjnego.
Uzasadnienie
Powód Czesław S. wniósł o zasądzenie od Skarbu Państwa - Ministra Skarbu Państwa kwoty 197 735 zł z odsetkami od dnia 24 marca 1998 r. tytułem odszkodowania za majątek pozostawiony na Kresach Wschodnich II-Rzeczypospolitej, obecnie nie wchodzących w skład terytorium Państwa Polskiego.
Sąd Okręgowy powództwo oddalił, czyniąc w sprawie następujące ustalenia faktyczne:
Powód jest spadkobiercą Anieli i Władysława małżonków S., właścicieli mienia w postaci nieruchomości o powierzchni ok. 3000 m, położonej w miejscowości S-P. Na tej nieruchomości usytuowany był budynek mieszkalny, drewniany, budynek gospodarczy, a także sad. Nieruchomość położona jest na terenach, które nie weszły po wojnie w skład terytorium Państwa Polskiego. Urząd Rejonowy w Lublinie wydał w dniu 24 marca 1998 r. zaświadczenie potwierdzające, że powodowi i jego bratu Wiktorowi S. przysługuje prawo do ekwiwalentu za pozostawione mienie ustalone wyrokiem sądowym z dnia 22 listopada 1989 r. oraz, że do dnia wydania zaświadczenia nie otrzymał ekwiwalentu. Kwota dochodzona pozwem wynika z opinii rzeczoznawcy majątkowego.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty