Wyrok SN z dnia 21 lutego 2002 r. sygn. I PKN 931/00
Do okresu zatrudnienia, od którego zależy prawo do nieodpłatnego nabycia akcji w komercjalizowanym przedsiębiorstwie państwowym (art. 2 pkt 5 lit. c ustawy z dnia 30 sierpnia 1996 r. o komercjalizacji i prywatyzacji przedsiębiorstw państwowych, jednolity tekst: Dz.U. z 2002 r. Nr 171, poz. 1397 ze zm.) nie wlicza się okresu zatrudnienia u poprzedniego pracodawcy, z którym stosunek pracy został rozwiązany przez strony na podstawie porozumienia zakładów pracy.
Przewodniczący SSN Barbara Wagner
Sędziowie SN: Józef Iwulski (sprawozdawca), Andrzej Kijowski
Sąd Najwyższy, po rozpoznaniu w dniu 21 lutego 2002 r. sprawy z powództwa Bolesława M. przeciwko KGHM „P.M." Spółce Akcyjnej - Oddział Zakłady Górnicze „P.S." w P. o odszkodowanie, na skutek kasacji powoda od wyroku Sądu Apelacyjnego we Wrocławiu z dnia 29 marca 2000 r. [...]
oddalił kasację i nie obciążył powoda kosztami postępowania kasacyjnego.
Uzasadnienie
Powód Bolesław M. domagał się ustalenia, że przysługuje mu prawo do nieodpłatnego nabycia akcji prywatyzowanego przedsiębiorstwa państwowego KGHM S.A. Zakładów Górniczych P. w P. oraz zasądzenia „przysługujących mu akcji". Jako pozwanego wskazał byłego pracodawcę, czyli KGHM Zakłady Górnicze w P.
Sąd Rejonowy-Sąd Pracy w Legnicy wyrokiem z dnia 27 sierpnia 1997 r., oddalił powództwo. Sąd ustalił, że powód nie przepracował dziesięciu lat pracy w Zakładach Górniczych w P. Jego poprzedni pracodawca Kopalnia Węgla Kamiennego „Z." na wniosek powoda i Zakładów Górniczych w P., już po podjęciu przez powoda pracy w P., wyraziła zgodę na „przeniesienie służbowe" do nowego pracodawcy, u którego powód miał otrzymać wcześniej mieszkanie z częściowym zwrotem kosztów przeprowadzki. Żądanie umieszczenia w spisie pracowników uprawnionych do nieodpłatnego nabycia akcji powód złożył 10 maja 1997 r., czyli po upływie ośmiu lat od rozwiązania z nim stosunku pracy. Strona pozwana pismem z dnia 26 maja 1997 r. zawiadomiła go o odmowie umieszczenia w spisie uprawnionych do nieodpłatnego nabycia akcji, ponieważ w Zakładach Górniczych w P. nie przepracował wymaganych ustawą 10 lat przed przejściem na emeryturę. Oddalając powództwo, Sąd przytoczył art. 2 pkt 5 lit. c ustawy z dnia 30 sierpnia 1996 r. o komercjalizacji i prywatyzacji przedsiębiorstw państwowych (Dz.U. Nr 118, poz. 561 ze zm.) i stwierdził, że okres zatrudnienia w KWK „Z." nie może być doliczony do okresu zatrudnienia w komercjalizowanym przedsiębiorstwie, bo nie przewidują tego przepisy.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty