14.01.2002 Obrót gospodarczy

Postanowienie SN z dnia 14 stycznia 2002 r. sygn. I PZ 99/01

Ustanowienie dla strony pełnomocnika na jej wniosek złożony w rozpoczętym terminie do wniesienia kasacji jest potrzebne w rozumieniu art. 117 § 1 zdanie trzecie k.p.c., gdy przy zachowaniu normalnego toku niezwłocznie podejmowanych czynności procesowych jest możliwe zachowanie przez pełnomocnika terminu do wniesienia kasacji, bądź gdy strona powołuje się na okoliczności, które mogą uzasadniać przywrócenie tego terminu.

Przewodniczący SSN Jadwiga Skibińska-Adamowicz

Sędziowie SN: Józef Iwulski (sprawozdawca), Zbigniew Myszka

Sąd Najwyższy, po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym w dniu 14 stycznia 2002 r. sprawy z powództwa Krzysztofa K. przeciwko Starostwu Powiatowemu w O.W. o odprawę, na skutek zażalenia powoda na postanowienie Sądu Apelacyjnego w Łodzi z dnia 26 lipca 2001 r. [...]

oddalił zażalenie.

Uzasadnienie

Wyrokiem z dnia 19 grudnia 2000 r. [...] Sąd Okręgowy-Sąd Pracy i Ubezpieczeń Społecznych w Kaliszu oddalił powództwo Krzysztofa K. przeciwko Starostwu Powiatowemu w O.W. o odprawę rentową w kwocie 20.586 zł. Powoda w toku tego postępowania począwszy od rozprawy w dniu 30 czerwca 2000 r. reprezentował pełnomocnik - radca prawny Kazimierz Ś. Według treści pełnomocnictwa obejmowało ono reprezentowanie powoda „przed Sądem Okręgowym-Sądem Pracy w Ostrowie Wlkp oraz do podejmowania czynności procesowych zgodnie z art. 91 kpc”. Powód osobiście złożył wniosek o doręczenie wyroku z uzasadnieniem, a następnie wywiódł apelację. Przy zawiadomieniu pełnomocnika powoda o rozprawie apelacyjnej został on wezwany do uzupełnienia pełnomocnictwa w zakresie umocowania do występowania przed Sądem drugiej instancji. Na rozprawę w dniu 4 kwietnia 2001 r. prawidłowo zawiadomiony pełnomocnik powoda nie stawił się i nie złożył uzupełnienia pełnomocnictwa. W protokole tej rozprawy odnotowano „przewodnicząca stwierdza, że pełnomocnik powoda wezwany do złożenia pełnomocnictwa do występowania przed Sądem Apelacyjnym, takowego nie złożył i na rozprawę się nie stawił; w tej sytuacji stwierdzić należy, że powód nie został zawiadomiony o terminie rozprawy, co skutkuje konieczność jej odroczenia, celem powiadomienia powoda o terminie posiedzenia”. Powód zawiadomiony o terminie rozprawy w dniu 31 maja 2001 r. nie stawił się (Sąd nie zawiadamiał już radcy prawnego Kazimierza Ś.). Na rozprawie tej zapadł wyrok Sądu Apelacyjnego w Łodzi z dnia 31 maja 2001 r. [...], oddalający apelację powoda. Powód w terminie złożył wniosek o doręczenie tego wyroku wraz z uzasadnieniem, co zostało dokonane w dniu 20 czerwca 2001 r, przy czym powód został pouczony „o treści art. 392 § 1, 393 § 1 i 393 kpc”. W dniu 13 lipca 2001 r. powód za pośrednictwem poczty wysłał do Sądu sporządzoną osobiście kasację, do której dołączył wniosek o ustanowienie pełnomocnika. Pisma te wpłynęły do Sądu Apelacyjnego w dniu 16 lipca 2001 r. Zarządzeniem z dnia 18 lipca 2001 r. powód został wezwany o uzupełnienie wniosku o ustanowienie pełnomocnika oświadczeniem o stanie majątkowym. Powód otrzymał to wezwanie w dniu 19 lipca 2001 r. i oświadczenie złożył w dniu 25 lipca 2001 r.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty