07.02.2002 Ubezpieczenia

Wyrok SN z dnia 7 lutego 2002 r. sygn. II UKN 30/01

Nieskładkowe okresy ubezpieczenia uwzględnia się w wymiarze nie przekraczającym jednej trzeciej udowodnionych okresów składkowych uzyskanych łącznie w Polsce i za granicą, jeżeli umowa międzynarodowa przewiduje uwzględnienie składkowych okresów zatrudnienia przy ustalaniu prawa do świadczeń z ubezpieczenia społecznego.

Przewodniczący SSN Maria Tyszel

Sędziowie SN: Beata Gudowska, Zbigniew Myszka (sprawozdawca)

Sąd Najwyższy, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 7 lutego 2002 r. sprawy z wniosku Romany J.-B. przeciwko Zakładowi Ubezpieczeń Społecznych - Biuro Reny Zagranicznych w W. o wcześniejszą emeryturę, na skutek kasacji wnioskodawczyni od wyroku Sądu Apelacyjnego w Warszawie z dnia 12 września 2000 r. [...]

zmienił zaskarżony wyrok i oddalił apelację oraz zasądził 100 zł na rzecz wnioskodawczyni od Biura Rent Zagranicznych w W. tytułem zwrotu kosztów postępowania.

Uzasadnienie

Sąd Apelacyjny-Sąd Pracy i Ubezpieczeń Społecznych w Warszawie wyrokiem z dnia 12 września 2000 r. zmienił zaskarżony przez organ rentowy wyrok Sądu Okręgowego-Sądu Pracy i Ubezpieczeń Społecznych w Warszawie z dnia 30 lipca 1999 r., zmieniający decyzję odmawiającą przyznania ubezpieczonej Romanie J.-B. prawa do wcześniejszej emerytury z tytułu opieki nad dzieckiem szczególnej troski i przywracający taką emeryturę ubezpieczonej od dnia 1 stycznia 1999 r., w ten sposób, że oddalił odwołanie ubezpieczonej od negatywnej decyzji emerytalnej. W sprawie tej ustalono, że Zakład Ubezpieczeń Społecznych-Oddział w P. decyzją z dnia 25 marca 1998 r. przyznał ubezpieczonej od dnia 1 grudnia 1997 r. emeryturę na podstawie przepisów rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 15 maja 1989 r. w sprawie uprawnień do wcześniejszej emerytury dla pracowników opiekujących się dziećmi wymagającymi stałej opieki (Dz.U. Nr 28, poz. 149) i ustawy z dnia 17 października 1991 r. o rewaloryzacji emerytur i rent, o zasadach ustalania emerytur i rent oraz o zmianie niektórych ustaw (Dz.U. Nr 104, poz. 450 ze zm.), przekazując sprawę w celu dalszego załatwienia do Biura Rent Zagranicznych w W. z uwagi na uwzględnienie okresu zatrudnienia w Bułgarii. Po ponownym rozpatrzeniu sprawy Zakład Ubezpieczeń Społecznych Biuro Rent Zagranicznych w W. odmówił ubezpieczonej przyznania tego prawa, twierdząc, iż nie udowodniła ona wymaganych okresów 20-letniego ubezpieczenia. Organ rentowy uznał za udowodnione składkowe okresy zatrudnienia ubezpieczonej w Polsce oraz w Bułgarii w wymiarze 15 lat 3 miesięcy i 22 dni, a także okresy nieskładkowe w wymiarze 3 lat 1 miesiąca i 12 dni. W jego ocenie okresy nieskładkowe ubezpieczonej podlegały ograniczeniu do 1/3 uwzględnionych składkowych okresów ubezpieczenia w Polsce, bez uwzględnienia zaliczonych składkowych okresów ubezpieczenia w Bułgarii. Stanowiska tego nie podzielił Sąd pierwszej instancji, który uznał, że okresy nieskładkowe podlegają zaliczeniu do okresów ubezpieczenia w wymiarze 1/3 składkowych okresów ubezpieczenia łącznie przebytych w Polsce oraz w Bułgarii, co wynika z regulacji art. 4 ust. 2 ustawy rewaloryzacyjnej w związku z art. 6 umowy o współpracy w dziedzinie polityki społecznej między Polską a Bułgariąz dnia 12 lipca 1961 r. (Dz.U. z 1962 r. Nr 28, poz. 132). Po ustaleniu, że ten sposób liczenia okresów ubezpieczenia powoduje, iż ubezpieczona legitymowała się 20-letnim stażem ubezpieczenia wymaganym do przyznania jej prawa do wcześniejszej emerytury dla pracowników opiekujących się dziećmi wymagającymi stałej opieki, Sąd pierwszej instancji zmienił zaskarżoną decyzję i przywrócił jej prawo do tego świadczenia.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty