Uchwała SN z dnia 18 września 2002 r. sygn. III CZP 52/02
Sędzia SN Hubert Wrzeszcz (przewodniczący)
Sędzia SN Gerard Bieniek (sprawozdawca)
Sędzia SN Bronisław Czech
Sąd Najwyższy w sprawie protestu „E.-M.” spółki z o.o. w K. przeciwko Szpitalowi Uniwersyteckiemu w K. o zamówienia publiczne, po rozstrzygnięciu w Izbie Cywilnej na posiedzeniu jawnym w dniu 18 września 2002 r., przy udziale prokuratora Prokuratury Krajowej Jana Szewczyka, zagadnienia prawnego przedstawionego przez Sąd Okręgowy w Warszawie postanowieniem z dnia 23 maja 2002 r.
„Czy dopuszczalne jest w świetle art. 27d ustęp 2, art. 16, art. 2 ustęp 1 pkt 8 ustawy z dnia 10 czerwca 1994 (jedn. tekst: Dz.U. 1998 r. Nr 119, poz. 773 ze zm.) zastosowanie przez zamawiającego terminu płatności -jako kryterium oceny oferty ?”
podjął uchwałę:
Termin płatności ceny może być przyjęty przez podmiot udzielający zamówienia publicznego jako jedno z kryteriów oceny oferty (art. 2 ust. 1 pkt 8 i art. 27d ust. 1 i 2 ustawy z dnia 10 czerwca 1994 r. o zamówieniach publicznych, jedn. tekst: Dz.U. z 2002 r. Nr 72, poz. 664).
Uzasadnienie
Przedstawione Sądowi Najwyższemu do rozstrzygnięcia zagadnienie prawne budzące poważne wątpliwości, wynikło na tle następującego stanu faktycznego.
Szpital Uniwersytecki w K. udzielił zamówienia publicznego, w trybie przetargu nieograniczonego, na kupno wraz z dostawą do siedziby zamawiającego jednorazowego sprzętu anestezjologicznego przeznaczonego dla dorosłych i dla noworodków. W specyfikacji istotnych warunków zamówienia określono następujące kryteria oceny ofert: cena - 45%, jakość - 45 %, termin płatności -10%.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty