Uchwała składu 7 sędziów SN z dnia 29 października 2002 r. sygn. III CZP 47/02
Prezes SN Tadeusz Ereciński (przewodniczący)
Sędzia SN Gerard Bieniek (sprawozdawca)
Sędzia SN Maria Grzelka
Sędzia SN Jacek Gudowski
Sędzia SN Elżbieta Skowrońska-Bocian
Sędzia SN Zbigniew Strus
Sędzia SN Tadeusz Wiśniewski
Sąd Najwyższy w sprawie z wniosku Gminy B. przy uczestnictwie Marii D., Piotra J., Mirosławy M., Jarosława M., Małgorzaty S., Krzysztofa S., Aliny D., Małgorzaty Marii O., Lucyny S., Bogdana S., Małgorzaty R., Stefanii G., Jerzego G., Zofii G., Zofii P., Elżbiety M., Adama S., Barbary S. i Tadeusza J. o zniesienie współwłasności, po rozstrzygnięciu w Izbie Cywilnej na posiedzeniu jawnym w dniu 29 października 2002 r., przy udziale prokuratora Prokuratury Krajowej Piotra Wiśniewskiego, zagadnienia prawnego przedstawionego przez Sąd Najwyższy postanowieniem z dnia 9 maja 2002 r, III CKN 988/00:
„Czy w postępowaniu o zniesienie współwłasności dopuszczalne jest ustanowienie odrębnej własności lokali w budynku wielomieszkaniowym znajdującym się na gruncie gminy, stanowiącym przedmiot współużytkowania wieczystego osób fizycznych, które nabyły je w częściach ułamkowych wraz z udziałem we współwłasności budynku ?”
podjął uchwałę:
Dopuszczalne jest zniesienie współwłasności na mocy orzeczenia sądowego przez ustanowienie odrębnej własności lokali w budynku wielomieszkaniowym, położonym na gruncie gminy, stanowiącym przedmiot współużytkowania wieczystego tej gminy oraz innych osób, które udziały we współużytkowaniu nabyły wraz z udziałami we współwłasności budynku.
Uzasadnienie
Zagadnienia prawne przedstawione do rozstrzygnięcia składowi siedmiu sędziów Sądu Najwyższego postanowieniem zwykłego składu z dnia 9 maja 2002 r. wynikło w sprawie z wniosku Gminy B. przy uczestnictwie Marii D. i innych o zniesienie współwłasności. Gmina B. wniosła o zniesienie współwłasności budynku będącego częścią składową nieruchomości gruntowej oznaczonej jako działka ewidencyjna nr 1253/9, o pow. 4751 m, objętej księgą wieczystą prowadzoną przez Sąd Rejonowy w Brzesku, przez ustanowienie odrębnej własności lokali znajdujących się w tym budynku i przyznanie na własność piętnastu lokali poszczególnym uczestnikom postępowania, zgodnie z aktualnym sposobem ich użytkowania, pozostałych zaś trzydziestu dwóch lokali na własność Gminie B. wraz z udziałami w nieruchomości wspólnej obejmującymi udziały w prawie użytkowania wieczystego gruntu i w prawie własności budynku. Ponadto wniosła o dokonanie podziału nieruchomości gruntowej oznaczonej jako działka 1253/9 przez wyodrębnienie działki o powierzchni niezbędnej do prawidłowego korzystania z usytuowanego na niej budynku.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty